head
Університетська Біблійна Співдружність

Вивчення Біблії: Проповідь “Його царство буде царство вічне” (Даниїла 7:1-28)

“ЙОГО ЦАРСТВО БУДЕ ЦАРСТВО ВІЧНЕ”

Даниїла 7:1-28

Ключовий вірш 7:27 : “А царство, і панува́ння, і ве́лич царств під усім небом буде да́не наро́дові святих Всевишнього. Його царство буде царство вічне, а всі панува́ння — Йому будуть служити й будуть слухня́ні”

У сьогоднішньому уривку розповідається і про останні часи, і про час великої скорботи і навіть згадується про антихриста. Багато людей згорають від допитливості щоб дізнатися, коли та як же все це станеться. Є навіть такі, які вивчають лише пророцькі книги, бо вважають їх цікавими та захоплюючими, а інші книги Біблії не вивчають, бо вважать нудними. Однак ми маємо памятати, що Бог дав нам це слово не для того, щоб втамувати нашу допитливість чи збільшити наші знання. Це слово дане щоб зміцнити нас у нашому повсякденному житті та боротьбі, яку ми ведемо. Якщо ж вивчення пророцтв не зміцнює нас у цьому, а веде до простого накопичення знань чи нескінченних теологічних дебатів, то ми щось робимо не так. Хай Господь дарує нам покору в серцях коли ми підходимо до Його слова!

Звернемося до 1-го вірша:

1 За першого року Валтаса́ра, царя вавилонського, бачив Даниїл сон та пророцьке видіння голови́ своєї на своєму ложі. Того ча́су записав він сон, сказавши з ньо́го головне́.

Про царя Валтасара ми вивчали у 5-му розділі, де цей негідник помер, і можливо Ви гадали більше його не зустріти. Однак тут ми зустрічаємо його знову. Справа в тому, що книга Даниїла написана не у хронологічному порядку. Тому якщо хронологічно то цей розділ мав знаходитися перед 5-им.

Читаємо далі:

2 Даниїл заговорив та й сказав: „Бачив я в своєму видінні вночі, аж ось чотири небесні вітри́ вдарили на Велике море.

Велике море – це символ народів землі. На що схожі ці народи? На неспокійне море, у якому дують вітри. Історики стверджують, що історія погано передбачувана наука. Вона як бурхливе море. Крутить туди-сюди, і невідомо що де та як має статися. Однак чотири вітри названі небесними. Це означає що Бог керує світовою історією. В Дан.4:32 написано: Він чинить за Своєю Волею серед небесного ві́йська та ме́шканців землі. Коли ми дивимося на те божевілля, яке твориться у світі та навіть в нашій країні, здається що до влади прийшли випадкові люди. Але ми маємо знати, що Бог контролює те, що відбувається в історії, що Він чинить за Своєю Волею не лише серед небесного війська, але і серед мешканців землі.

Звернемося до 3-го вірша:

3 І чотири великі зві́рі підняли́ся з моря, різні один від о́дного.

Видіння, яке побачив Даниїл і яке описане у цьому розділі, перетинається з іншим, яке бачив цар Навуходоносор, і яке описане у 2-му розділі. Однак погляд на світові імперії в цих видіннях різних. У видінні Навуходоносора світові імперії зображені з точки зору людини. Там вони показані у вигляді великого боввана з золотою головою. В ньому ззовні проглядається велич та слава. Однак у видінні Даниїла світові імперії показані з точки зору Бога. І це видіння відкриває нам іншу сторону цих імперій, як Бог бачить їх, зсередини – і це дикі звірі. Бог дивиться інакше.

Перший звір це Вавилон:

4 Передній був, як лев, а крила в нього орли́ні. Я бачив, аж ось були́ ви́рвані йому кри́ла, і він був пі́днятий від землі, і поста́влений на ноги, як люди́на, і серце лю́дське було йому да́не.

Він зображений у вигляді лева, але який на додаток ще має орлині крила. Цікаво, що в інших місцях Біблії (Єр.4:7, 49:22) Вавилон також показаний як лев та орел. Даниїл каже: “Я бачив, аж ось були вирвані йому крила…” Даниїл бачив це на власні очі, тому що він був присутній особисто коли Бог тренував та упокорював царя Вавилона, і бачив його кінець.

Другий звір – це мідо-персія:

5 А ось звір інший, другий, подібний до ведме́дя, і був поста́влений на одно́му боці, і було три ребра в його па́щі між зуба́ми його. І йому сказали так: „Уставай, — їж багато м’яса!“

Звір був поставлений на одному боці. Кажуть, що з часом Персія стала міцніша за мідян, і ця Імперія опиралася лише на один бік – на Персію. “Уставай, – їж багато мяса” вказує на неймовірну жорстокість, якою прославилися перси.

Третій звір – це Греція:

6 Пото́му я бачив, аж ось звір інший, мов панте́ра, а в нього на спи́ні чотири пташи́ні крила. Цей звір мав чотири голови, і була йому да́на вла́да.

Чотири крила вказують на ту велику швидкість, я якою завойовував інші народи Олександр Македонський, і з якою росла його Імперія. Чотири голови вказують на чотирьох генералів, яким перйшла влада після його смерті.

Четвертий звір – це Римська Імперія:

7 Пото́му я бачив у видіннях тієї ночі, аж ось четвертий звір, страшни́й і грізни́й, та надмірно міцни́й, і в нього великі залізні зуби. Він жер та торо́щив, а решту нога́ми своїми топта́в, і він різни́вся від усіх зві́рів, що були перед ним, і мав десять ро́гів.

Цікаво, що Даниїл практично ніяк не описує цього четвертого звіра. Каже, що він був дуже страшний, грізний та дуже сильний. Він мав десять рогів, які означаєть десять царів (24).

Подивіться на 8-ий вірш:

8 Я приглядався до тих ро́гів, аж ось поміж ними підні́сся ріг інший, мали́й, а три з тих передніх ро́гів були вирвані з коренем перед ним. І ось у того рога очі, як очі лю́дські, і уста, що говорили про великі речі.

Особливу увагу в Даниїла викликав один малий ріг, який повстав у кінці. Це був чудернацький і одночасно страхітливий малий ріг, у якого людські очі та уста, що говорили про великі речі. “Про великі речі” – більш точний переклад тут “говорили гордо”. Підвищену увагу цей ріг викликав не лише у Даниїла, але й у багатьох християн в історії. Ведуться нескінченні суперечки про те, кого чи що він може означати. Казали, що він може означати римських імператорів, грецьких царів та генералів, католицьку церкву, іслам та навіть США. Інші вважали, що це видіння ще не виколанося в історії, а виконається в майбутньому, коли політична система світу стане схожою на ту, яка була в Римській Імперії. Звичайно, в рамках цієї проповіді ми не будемо розбирати усі ці теорії, і я особисто вважаю що й не дуже корисно це робити. Більш користо буде зазначити те, яке тлумачення цьому дає Біблія, адже у цьому ж розділі приведене тлумачення цього видіння. Важливо відмітити, що Біблія не називає ким точно буде цей ріг. Однак значно більше уваги приділяє тому, що він зробить і як Бог поступить із ним. Тому для нас важливо думати про те, чому Бог дав це видіння і що Він хотів сказати людям, які жили в часи Даниїла та наступним поколінням, тобто нам з вами.

Подивіться на 25-ий вірш:

25 І він буде говорити слова́ проти Всевишнього, і пригно́бить святих Всевишнього, і буде ду́мати позмінювати свята та права, і вони ві́ддані будуть у його руку аж до одно́го ча́су, і часі́в і половини ча́су.

Цей цар, якого символізує малий ріг, буде гнобити християн і захоче відмінити богослужіння. Він буде воювати проти Божих святих та перемагати їх. Багато вважають що це буде антихрист, який з’явиться в кінці світу. З іншої сторони ап. Іван в 1 Ів.2:18 сказав, що багато антихристів вже з’явилося. В історії кожен тиран хотів, щоб люди поклонялися лише йому одному. Тому він забороняв богослужіння. Так робив Олександр Македонський, так робив Антіох Епіфан IV і так робили римські імператори. Не лише в минулому, і в наш час у багатьох країнах християн переслідують, а то і вбивають. Інші вважають що цей ріг – це різного роду демонічні системи в цьому світі, які протистоять Богу і пригнічують християн, як то релятивізм, гуманізм, ЛГБТ, аборти, порнографія, торгівля людьми, соціальна нерівність. Коли ми дивимося на все це, то здається що цьому неможливо протистояти. Однак звернемося до віршів 9-12:

9 Я бачив, аж ось поставили престоли, і всівся Стари́й днями. Одежа Його — біла, як сніг, а воло́сся голови Його — немов чиста во́вна, а престол Його — огняне по́лум’я, коле́са Його — палахкотю́чий огонь.

10 Огне́нна річка пливла́ й вихо́дила з-перед Нього; тисяча тисяч служили Йому́, і десять тисяч десятків тисяч стояли перед Ним; суд усівся, і розгорну́лися книги.

11 Я бачив того ча́су, що від голосу великих слів, які цей ріг говорив, я бачив, аж ось був забитий той звір, і було́ погу́блене тіло його, і було́ ві́ддане на спа́лення огню́.

12 А решті тих зві́рів відняли́ їхнє панува́ння, а довгота́ в житті була́ їм да́на аж до уста́леного ча́су та години.

Тут ми бачимо, що сцена несподівано і кардинально змінюється. Диких, безжалісних, кровожерливих звірів більше не має. Немає насильства, крові, зла, несправедливості. Час скорботи колись закінчиться, безбожні часи не будуть тривати вічно. На сцені з’являється Бог. Одежа Його – як білий сніг, а волосся голови Його – як чиста вовна. На відміну від корумпованих царств Бог – праведний та святий. Тьма людей поклонялися та служили Йому. Ви гадаєте що християн мало? Ні, їх дуже багато! Бог знищує цей малий ріг і судить цей світ. Цей Бог – це святий Бог, і Його суд справедливий і абсолютний. Це говорить про те, що панування світових імперій чи корпорацій закінчиться. Буде лише панування Бога і Його сина Ісуса Христа.

Чому ми можемо тут навчитися? Перш за все тому, що нам потрібно дивитися на цей світ у далекій перспективі, і не розчаровуватись теперішньою реальністю. Реальність може виглядати сумно і навіть дуже сумно. Політичні новини, економіка, зло цього світу можуть розчаровувати та виснажувати. У час цього пророцтва сам Даниїл жив при негідному царі Валтасарі. Тому кожного дня нам потрібно фокусувати свій погляд не на політичних новинах, а на Старому днями, Який керує історією. Царі та царства приходять і йдуть, а Старий днями лишається. Якщо ж ми не фокусуємося на Старому днями, то відчай проникає в наше серце. Тоді ми не можемо жити як християни і не можемо нічого робити для Божого Царства, тому що думаємо що все це не має сенсу.

Друге це те, що нам не потрібно покладати наших надій на звірячі царства цього світу. Ми думаємо, що якщо приведемо до влади хороших політиків, то всі проблеми суспільства будуть вирішені. Українці сплять та бачать професійних, чесних, відповідальних політиків. Звичайно, нам потрібно старатися підтримувати та голосувати за хороших політиків, професіоналів своєї справи, чесних та відповідальних. Нам потрібно трудитися на благо своєї країни та плати податки. Але ми маємо завжди пам’ятати, що політичні системи в цьому світі – це всього лише частина звірячої влади, і нам не варто покладати на них свої надії.

І третє, це те що нам потрібно залишатися вірним Богові до кінця. Напевно найбільша спокуса у наш час як для християн це розчинитися у суспільстві, не свідчити, не заважати жити іншим і щоб не заважали тобі. Тоді нас не будуть переслідувати за нашу віру, тому що просто ніхто не буде знати про нашу віру! Однак якщо ми врешті решт Бог переможе звірів і буде царювати навіки, ми зможемо перемогти бажання комфортного життя і служити Йому.

Далі ми бачимо, що Бог не лише знищив звірів. Бог поставив нового царя. Подивіться на 13-ий вірш:

13 Я бачив у видіннях но́чі, аж ось ра́зом з небесними хмарами йшов ніби Син Лю́дський, і прийшов аж до Старо́го днями, і Його підвели́ перед Нього.

Тут на сцені з’являється інший Цар. На відміну від попередніх звірів, які правили з жорстокістю, Ісус представлений тут Сином Людським. Ісус народився в яслях і жив скромним життям, ззовні воно зовсім не виглядало як царське. Не Ісусові служили, а Ісус служив протягом Свого життя – Він піклувався про багатьох хворих та обездолених людей. Коли Римляни розіпяли Його, здавалося що четвертий звір розтоптав Його. Однак Ісус відказав на суді: “… відтепе́р ви побачите Лю́дського Сина, що сидітиме право́руч сили Божої, і на хмарах небесних прихо́дитиме!“ (Мт.26:64) Як і було предсказано, Ісус воскрес із мертвих на третій день. В Еф.1 написано, що Бог Своєю силою

20 яку виявив Він у Христі, воскресивши із мертвих Його, і посадивши на небі право́руч Себе,

21 вище від усякого уря́ду, і вла́ди, і сили, і панува́ння, і всякого йме́ння, що на́зване не тільки в цім віці, але й у майбу́тньому.

Саме про це говорив Ісус Своїм учням перед Своїм вознесінням на небо: “… Да́на Мені всяка вла́да на небі й на землі (Мт.28:18).

Подивіться на 14-ий вірш:

14 І Йому було дане панува́ння й слава та царство, і всі наро́ди, племе́на та язи́ки будуть служити Йому. Панува́ння Його — панува́ння вічне, яке не спи́ниться, а царство Його не буде зруйно́ване.

Ісус отримав царство не лише для Себе Самого. У 27-ому вірші написано:

27 А царство, і панува́ння, і ве́лич царств під усім небом буде да́не наро́дові святих Всевишнього. Його царство буде царство вічне, а всі панува́ння — Йому будуть служити й будуть слухня́ні“.

Ісус отримав Царство, щоб розділити його з народом святих Всевишнього. В Кол.1:13 написано:

13 що визволив нас із вла́ди те́мряви й переставив нас до Царства Свого улю́бленого Сина,

Це Царство поширюється не через фізичну силу, не через політичні інституції, не через фінансування. Божі вороги чи ненависники не можуть зупинити його поширення – не можуть ніяк. Чим більш вони переслідують християн, тим більш воно поширюється. Воно поширюється через проповідь про хрест Ісуса, на якому явилася Божа любов.

Прочитаємо ще раз ключовий вірш 27: А царство, і панува́ння, і ве́лич царств під усім небом буде да́не наро́дові святих Всевишнього. Його царство буде царство вічне, а всі панува́ння — Йому будуть служити й будуть слухня́ні“. Ми маємо вірити, що прийде той час, коли всі будуть служити Ісусу і будуть слухняні.

(п. Яків)

Опубліковано: , Змінено: Розділ: Даниїл 2021