head
Університетська Біблійна Співдружність

Вивчення Біблії: Проповідь “Розумні будуть сяяти” (Даниїла 12:1-13)

РОЗУМНІ БУДУТЬ СЯЯТИ

Даниїла 12:1-13

Ключовий вірш 12:3 : “А розумні будуть ся́яти, як світила небозво́ду, а ті, хто привів багатьох до праведности, немов зорі, навіки віків”

В попередньому, 11-ому розділі, розповідалося в основному про боротьбу між північним та південним царствами – Селевкідами та Птолемеями. Усі ці події вже збулися, тому їх не так важко зрозуміти. У сьогоднішньому слові автор переносить нас на події, які ще не збулися, але які стануться під кінець світу. Їх зрозуміти важче, просто тому, що вони ще не відбулися і багато деталей невідомі. Але що точно ми бачимо тут, це те що людська історія матиме свій кінець. Вона це циклічна, як гадають деякі, вона лінійна, у неї є початок, і буде кінець. Біблія попереджає що будуть важні часи. І вона закликає Божих людей бути мудрими. Хай Господь навчить нас сьогодні справжньої мудрості.

У 1-ому вірші написано:

1 І повстане того ча́су Михаїл, великий той князь, що стоїть при синах твого наро́ду, і буде час у́тиску, якого не було від існува́ння люду аж до цього ча́су. І того ча́су буде врятований із наро́ду твого́ кожен, хто буде знайдений записаним у книзі.

Ми бачимо, що в останні дні настануть дуже важкі, часи утиску, якого не було від існування люду. І в людській історії були важкі часи, як то епідемії чуми в середньовічній Європі, чи 1 та 2 світові війни. Але під кінець світу часи будуть ще важчі. Люди гордяться своїми досягненнями в областях техніки, медицини. Люди винайшли багато пристроїв та технологій, про які колись лише писали фантастичні романи. Але люди не змогли зупинити поширення зла. І таке враження що в останні дні його концентрація на землі досягне свого максимуму. Можливо ці часи відносяться до правління антихриста. Однак Божий народ не буде залишений наодинці. Бог пошле їм на допомогу Свого могутнього архангела Михаїла. Бог хоче, щоб навіть у найскладніші часи ми не втрачали надії. Ми маємо знати: що б не сталося, нам обіцяна допомога.

Хоча в цей час страждання людей не будуть такими, яких не було ніколи раніше, будуть і гарні новини для Божих людей. У вірші 2 написано:

2 І багато-хто з тих, що сплять у зе́мному по́росі, збудяться, одні на вічне життя, а одні на наруги, на вічну гидоту.

Під кінець світу станеться подія світового масштабу – фізичне воскресіння з мертвих. Люди звикли, що історія світу протікає своїм звичним руслом, де люди та цілі покоління помирають та народжуються. Але так не буде завжди. Прийде час коли людська історія припинить своє існування. Під кінець світу всі люди воскреснуть з мертвих, але одні на вічне життя, а інші – на вічні наруги. Ми бачимо тут, що людина – це вічна істота. Звичайно, головне питання, яке тут виникає перед нами: “А як же спастися? Як зробити так, щоб моє ім’я було записане в книзі життя?” Правильна відповідь тут: “Ісус”. Лише Ісус може спасти мене і записати моє ім’я у книгу життя. В Об.3:5 Він каже церкві в Сардах: Переможець зодя́гнеться в білу одежу, а йме́ння його Я не змию із книги життя, і ймення його ви́знаю перед Отцем Своїм і перед Його ангола́ми. Через наші гріхи ми мали воскреснути на вічну гидоту. Але по Своїй милості Бог відкрив нам шлях до спасіння, і цей шлях це Христос. В Євр.9:27-28 написано:

27 І як лю́дям призна́чено вмерти один раз, потім же суд,

28 так і Христос один раз був у жертву прине́сений, щоб „поне́сти гріхи багатьох“, і не в справі гріха другий раз з’явитися тим, хто чекає Його на спасі́ння.

Подивіться на 3-ій вірш:

3 А розумні будуть ся́яти, як світила небозво́ду, а ті, хто привів багатьох до праведности, немов зорі, навіки віків.

Хто такі “розумні” (ще перекладається як “мудрі”)? Це ті, хто поклав свою надію в Ісусі Христі, хто записаний в книзі життя і хто воскресне для вічного життя. Також розумні це ті, які приведуть до праведності багатьох. Розумні знають шлях до праведності і можуть вказати його іншим. В 4-му вірші згадується про те, що в останні дні розмножиться знання (в анг. перекладі: “Many will go here and there to increase knowledge”). В останні часи неймовірно збільшиться знання. І ми бачимо це зараз. Щодня на нас звалюються тони інформації, яку ми не в силах проаналізувати та обробити. Але мудрі це не ті, які мають багато інформації чи знань. Мудрі це ті, які мають спасіння. Мудрі це ті, які вказують іншим шлях до спасіння.

Далі Даниїл огледівся і побачив ще двох Анголів, які стояли по різні береги річки Тигр. Один з них запитав у іншого: “Коли буде кінець цим дивним реча́м?” Тут ми бачимо, що виявляється і Ангели не знають усього і з цікавістью та допитлипістю спостерігають за тією великою битвою, яка відбувається на землі і на небі. Другий Ангел відповів йому (вірш 7):

7 І почув я того мужа, одя́гненого в льняну́ одіж, що був над водою річки. І звів він до неба свою прави́цю та свою ліви́цю, і присягнув вічно Живим: це буде за час, за часи́ і за пів ча́су, і коли скінчи́ться розбива́ння сили святого наро́ду, все це спо́вниться.

Ангол у лляному одязі відповів, що це станеться “за час, за часи і за пів часу”. Ми вже зустрічали схожий часовий проміжок в 7:25, який означає 3,5 роки. Також він сказав що це сповниться “коли скінчи́ться розбива́ння сили святого наро́ду”. Можливе, це вказує на зевершення періоду великої скорботи, коли буде здаватися що вороги отримали перемогу, але саме в цей час прийде Господь і спасе Свій народ.

У 8-ому вірші ми зустрічаємо запитання Даниїла. Можливо, спочатку він боявся задавати питання, але приклад Ангела підбадьорив його, і Даниїл вирішив запитати і собі. Там написано:

8 А я це слухав і не розумів. І сказав я: „Мій пане, який цьому кінець?“

З однієї сторони це запитання Даниїла втішає нас. Вивчаючи книгу Даниїла ми також часто розуміємо, що слухаємо, але не розуміємо. У той час Даниїл був можливо наймудрішою людиною на землі, але і він не розумів. Що тут важливо: ми також можемо задавати різні питання.

Ангел відповів: “Іди, Даниїле, бо заховані й запечатані ці слова́ аж до ча́су кінця” (9). Цікаво, що тут Ангел не дає прямої відповіді на запитання, яке задав Даниїл. Що каже Ангел: він вказує Даниїлу що йому потрібно робити, а саме – йти (в анг. перекладі: йти своїм шляхом). Тобто продовжувати те життя віри, яке він провадив до цього. Даниїл мав розуміти, що деякі речі йому не будуть відкриті, деякі речі будуть відкриті наступним поколінням. Що більш важливе Даниїл мав розуміти, так це те, що Бог контролює людську історію, що у Бога є план, що Йому все відомо і час від часу Він відкриває окремим людям частини Свого задуму. В 1 Пет.1:12 ап. Петро сказав: “їм відкрито було́, що вони не для себе сами́х, а для вас служили тим, що тепер звіщено вам через благові́сників Духом Святим, із неба посланим, на що бажають дивитися анголи”. Ніхто, навіть Анголи не знають всі деталі Божого задуму, але маємо дякувати Богові та задовільнятися тим, що знаємо. Коли люди намагаються дізнатися більше, ніж Бог відкрив, нічого доброго не виходить. Так люди намагаються дізнатися точний час другого приходу Ісуса, в той час як Сам Ісус сказав, що цей час знає лише один Бог. Хтось намагається стверджувати що імплантований чіп це знак антихриста, в той час як сам антихрист ще не прийшов. Звичайно, ми маємо ретельно досліджувати Писання, але при цьому розуміти, що є речі, які нам не відкриті і уникати суперечок з цього приводу.

Ангел продовжив говорити: “Багато-хто будуть очищені, і ви́біляться, і будуть перето́плені” (10а). В цей час багато будуть очищені через труднощі. Віра – дуже цінна, але досягнути її не можна через комфортне та безпечне життя. Хоча ми не любимо труднощів, ми маємо знати, що вони очищають нашу віру. Ангел також додав: “і будуть несправедливі несправедливими, і цього́ не зрозуміють усі несправедливі, а розумні — зрозуміють” (10б) Ця історія стара як світ. Люди не знають Бога, вони байдужі до Нього або ненавидять Його. Тому вони не розуміють що та як робить Бог. Такі люди завжди будуть. Однак вони не зможуть завадити мудрим зростати у розумінні Бога та у вірі.

У віршах 11-12 Ангел додав ще кілька деталей:

11 А від ча́су, коли буде припинена стала жертва, щоб була́ поставлена гидо́та спусто́шення, мине тисяча двісті й дев’ятдеся́т день.

12 Благослове́нний той, хто чекає, і дося́гне до тисячі трьох сотень тридцяти й п’яти день!

Хоча ці деталі мали б більше прояснити майбутнє, на перший погляд здається що вони вносять ще більше сум’яття. Тому потрібно з великою покорою тлумачити ці вірші. Схоже на те, що тут приведено кілька умов, які запустять зворотній відлік. Стала жертва була припинена коли генерал Тит зруйнував Єрусалим та храм у 70 р. н.е. Однак гидота спустошення скоріше за все відноситься до часу правління антихриста. Ісус сказав в Мт.24:15: Тож, коли ви побачите ту „гидоту спусто́шення“, що про неї звіщав був пророк Даниїл, на місці святому, — хто читає, нехай розуміє. З однієї сторони це пророцтво стосувалося часу зруйнування Єрусалиму в 70 р. н.е. З іншої – до часів правління антихриста, коли він прийде на землю і вчинить цю гидоту. Тоді можна буде відрахувати 1290 днів і тоді прийде Ісус. 1290 днів є приблизно 3,5 р., про які говорив перший Ангол. В любому випадку деякі труднощі розуміння не повинні впливати на нашу віру. Прийде час, коли ми будемо розуміти більше. Що важливо зараз це те, що Бог вже частково відкрив нам правду про прийдешні події і активно працює щоб Його воля здійснилася.

Подивимося на 13-ий вірш: “А ти йди до кінця, і відпочи́неш, і встанеш на свою долю під кінець тих днів!” Цей вірш дуже цікавий – цей вірш – це особисте застосування почутого для Даниїла. Ангел каже йому пройти до кінця той шлях віри, на який він став, продовжувати служити Богові як пророк, продовжувати трудитися поки не помреш. Життя віри – це не спринт, а довгий марафон, який потрібно пробігти до кінця. Коли ми тільки навернулися до Бога, то горіли і готові були трудитися в режимі 24/7. Однак так буває, що за 10 чи 20 р. життя віри ми могли охолонути, могли виникнути спокуси зійти з дистанції та пожити у своє задоволення. Серед наших знайомих багато невіруючих, які живуть у своє задоволення. І так буває, що не ми впливаємо на них, а вони на нас. В такий час нам добре почути: “А ти йди до кінця…” Ми маємо бути вірними Богові, трудитися, платити ціну вірності поки ми живемо. Коли ми помремо, то відпочинемо. Коли Ісус прийде вдруге, ми отримаємо свою долю в Божому Царстві.

Через вивчення книги Даниїла ми побачили, що усі царства цього світу – зіпсовані і ворожі до Бога. Тому нам потрібно мати мудрість, щоб жити у такому світі. Якщо нам не вистачає мудрості, і ми не знаємо що та як робити, то потрібно просити її у Бога. Даниїл – це гарний приклад мудрої людини. Майже все своє життя він прожив у вигнанні, у безбожних Імперіях, серед невіруючих людей. Однак він зберіг свою віру, він служив Богові і навернув багатьох до правди. Ап. Павло якось сказав: (1 Кор.)

22 Бо й юдеї жадають ознак, і греки пошу́кують мудрости,

23 а ми проповідуємо Христа розп’я́того, — для юдеїв згі́ршення, а для греків — безу́мство,

24 а для самих покликаних юдеїв та греків — Христа, Божу силу та Божу мудрість!

30 А з Нього ви в Христі Ісусі, що став нам мудрістю від Бога, — пра́ведністю ж, і освя́ченням, і відку́пленням…

Розп’ятий Христос – це наша праведність, наша святість і наше спасіння. Він є наша мудрість від Бога. Тому ідіть шлях віри до кінця. Я вже багато років, з того часу як ще служив у Харкові, відвідую конф. директорів. Зазвичай сама велика спокуса для них – це припинити служіння, просто тому ще важко, багато проблем, труднощів, спокус, багато роботи. Бог каже: “Йди до кінця”. Чому? Тому що тебе очікує відпочинок і нагорода! Якось п. Вільгельм Буш навів такий приклад. Уявіть собі безхатька, який блукає в темноті під дощем (у сумному світі де самотньо ходять люди). Йому немає куди йти, тому йому сумно і самотньо. Але уявіть собі іншу людину. Вона також йде у темряві та під дощем. Але її очікує дома дружина та діти. Дома тепло та світло. Він скоро там буде. Тому він йде весело, насвистуючи улюблену пісню. Бог дає нам гарантію такого будинку, де нас очікують. Тому йдіть життя віри радісно і до кінця. Амінь!

(п. Яків)

Опубліковано: , Змінено: Розділ: Даниїл 2021