head
Університетська Біблійна Співдружність

Вивчення Біблії: Проповідь “Бог, який здійснює вихід через важкі обставини і страждання” (Вихід 1-11)

БОГ, ЯКИЙ ЗДІЙСНЮЄ ВИХІД ЧЕРЕЗ ВАЖКІ ОБСТАВИНИ І СТРАЖДАННЯ

Вихід 1-11

Ключовий вірш 3:7-8 : “І промовив Господь: Я справді бачив біду Свого народу, що в Єгипті, і почув його зойк перед його гнобителями, бо пізнав Я болі його”

8 І Я зійшов, щоб визволити його з єгипетської руки, та щоб вивести його з цього краю до Краю доброго й широкого, до Краю, що тече молоком та медом до місця ханаанеянина, і хіттеянина, і амореянина, і періззеянина, і хіввеянина, і євусеянина.

Дорогі брати і сестри ми розпочинаємо оглядове вивчення книги Вихід. Слово Боже каже: Бо це для вас не слово порожнє, воно життя ваше, і цим словом ви продовжите дні на цій землі… (Повт. 32:47). Якщо ми поглиблено вивчатимемо книгу Вихід, щоб дійсно розуміти її, то ми побачимо це життя. В цій книзі відкривається християнський шлях віри, так як в ній розповідається про подорож Божого народу до спасіння.

Сьогодні важко уявити подорож на автомобілі чи велосипеді, чи навіть пішки без навігатора. Дуже зручно, що сьогодні навігатори враховують дорожню ситуацію в режимі онлайн і вибирають для тебе оптимальний шлях, щоб привести в пункт призначення найзручнішим шляхом. Раніше ми користувались паперовими мапами. З часом ці мапи старіли. Десь з’явилась нова забудова, десь нова дорога, а стара зникла, а десь озеро якого раніше не було. Старі мапи стали неактуальні. З такою ситуацією зустрілись російські загарбники, які ще й досі користуються Картою автомобільних доріг СССР. Тому дуже важливо, щоб мапа чи навігатор був актуальним. Книгу Вихід можна назвати християнським навігатором по шляху віри. І від Господа ми маємо завірення, що він завжди актуальний. Бо Він каже, що небо і земля минуться, а слово Боже повік перебуватиме. Протягом наступних 4 чи 5 Богослужінь ми вивчатимемо лише ключові моменти у формі короткого викладу всіх 40 розділів книги Вихід. Цей короткий виклад – не є повноцінним вивченням, але він розрахований на те, щоб допомогти вивчати цю книгу особисто.

Я молюся, щоб завдяки особистому вивченню книги Виходу ми мали чіткий напрямок в житті віри і приносили добрі плоди, навіть, в часи труднощів.

Відправною точкою для навігації у вивченні книги Виходу є Вихід 3:7,8: І промовив Господь: Я справді бачив біду Свого народу, що в Єгипті, і почув його зойк перед його гнобителями, бо пізнав Я болі його. І Я зійшов, щоб визволити його з єгипетської руки, та щоб вивести його з цього краю до Краю доброго й широкого, до Краю, що тече молоком та медом до місця ханаанеянина, і хіттеянина, і амореянина, і періззеянина, і хіввеянина, і євусеянина.

У цих віршах чітко розкривається Божий план спасіння. В цих двох віршах використані 7 дієслів, які є важливими для розуміння книги Вихід. Давайте разом подивимось на ці 7 дієслів.

По-перше, дієслова, «Бачив, почув, пізнав» в 7 вірші, відповідають розділам 1-2. Бог бачить, чує і знає біль і стогін синів Ізраїля в єгипетській землі. Довіра Богу, Який бачить, чує і знає всі наші обставини, є початком нашого життя віри.

По-другезійшов. Це означає, що Бог сходить до Своїх людей, щоб бути з ними. Ці дієслова відкриваються у розділах з 3 по 11 книги Вихід. Однак, важливий метод в історії спасіння, який використовує Бог, полягає в тому, що Він здійснює Свою роботу спасіння через людей. Часто в Своєму слові Він називає таких людей пастирями для Його овець. Бог покликав Мойсея бути пастирем для Божого народу. І в наш час Він кличе і хоче використовувати нас.

По-третє, щоб визволити. Це дієслово відкривається в 12 розділі. Спочатку Бог рятує Ізраїль від Божого суду та гніву завдяки Пасхальному ягняті, щоб тоді визволити Свій народ від влади фараона. Через замісну смерть Пасхальних ягнят за грішного Ізраїля (тут відкривається принцип відкуплення) Ізраїль відроджується як перворідний Божий, як Божий народ, за якого Бог бере відповідальність на Себе.

По-четверте вивесте з. Бог відповідально веде їх до світу, куди хоче, щоб вони увійшли (про це детально у розділах 13-24). І Бог виховує їх Божим народом, перш ніж вони увійдуть в обіцяну землю Ханаан, де тече молоко і мед. Записано п’ять великих тренувань у пустелі.

По-п’яте ввести до. Бог веде їх туди, де через поклоніння, вони зможуть зустрічатися з Богом щодня, і жити в Його присутності (Розділи 25-40). Для цього мала бути зроблена скинія. Скинія, буквально – це намет або помешкання, тобто місце зустрічі з Богом. Щоденний вхід до скинії означає щоденне життя поклоніння. Через такий стиль життя, Бог хотів зробити Ізраїль царством священиків для спасіння світу.

Бог хотів, через Ізраїль благословити інші народи. Тобто, поставити Ізраїль царством священиків для того, щоб навернути цей світ до Господа. Він хотів, щоб вони жили як святий народ, тобто були Божим обличчям для цього світу. Це мета нашого християнського життя, яку відкриває нам книга Вихід.

Через вивчення книги Вихід, яке показує Божу волю і надію на Його народ. Молимось, щоб через це вивчення, ми могли втішати і підбадьорювати Божий народ, який страждає.

  1. Бог, який бачить, чує і знає (1-2)

Сьогоднішня перша лекція – це розгляд розділів з 1 по 11. З 7 дієслів про які ми говорили – це перші чотири: Бачив, почув, пізнав, а також зійшов.

Бог по-різному кличе до Себе людей і для цього Він використовує різні методи. Одне з них — кликати через страждання. Відтоді, як ізраїльтяни вийшли з землі Ханаану і переселились Єгипет минуло 430 років. З часом єгиптяни зробили їх рабами. Проживши тривалий час як раби в Єгипті, ізраїльський народ забув: свою ідентифікацію і Хто такий Бог.

Тому Бог допустив страждання, щоб розбудити Ізраїльський народ.

Подивіться на розділ 1, вірш 8. І став над Єгиптом новий цар, що не знав Йосипа. В цей час Бог змінив династію Єгипетської імперії заради спасіння Ізраїлю. Політика, яку проводила нова Єгипетська династія, була зробити ізраїльтян рабами і гнобити їх. Але це призвело тільки до того, щоб Ізраїль почав шукати і кликати до Бога. Коли ми, залишивши свою віру, відходимо від Бога і йдемо шляхом зла, Бог влаштовує обставини страждання, щоб ми шукали одного Бога.

Що нам робити в час страждання? Чи варто в такий час скаржитися? Ні, ми повинні волати (кликати) до Бога з молитвою і просити Його допомоги. Важкі обставини – це хороша можливість зустрітися з Богом.

Що ще важливе ми маємо знати? Бог знав труднощі та страждання Ізраїльського народу. Бог почув їхній зойк (Розділ 1). Єгиптяни змушували Ізраїльтян важко працювати, щоб в них не було часу народжувати нових дітей. Також фараон наказав єврейським бабкам-повитухам убивати всіх народжених хлопчиків. Коли і це не вдалося, фараон наказав єгиптянам кидати хлопчиків в річку Ніл. Це сталося тому, що ізраїльтяни сильно розмножувались, так що єгиптяни боялися народу Ізраїлю, ось як діяв Бог (Вихід 1:9,12, Буття 15:5, 17:4-6). Хоча ізраїльтяни жили як раби в Єгипті, вони стали впливовою нацією, як Бог і обіцяв.

Бог почув їхній зойк. Єврейське “Заак” – це крик, який близький до смертного крику, коли ви стаєте лицем з безвихідною ситуацією. Бог згадав заповіт, який уклав з їхніми предками Авраамом, Ісааком і Яковом. Бог, багатий на милосердя, Він ніколи не відвертався від благання Свого народу про допомогу в його стражданнях. Тут важливо знати, наскільки важливою є щира молитва для того, щоб шукати в Бога порятунку з безвихідної ситуації.

У Біблії є багато історій про страждання, які несподівано зазнавали віруючі. Однак у ці важкі часи вони не поринали в відчай, але через молитву та повну віру в Бога перетворили це на можливість рости в пізнанні Бога. Як вони духовно росли, скориставшись труднощами, з якими вони зіткнулися? Наприклад, за часів пророка Самуїла спалахнула війна филистимлян проти ізраїльтян. Ізраїль боявся, що незабаром буде знищений. Але через ці страждання для Ізраїлю, Бог приготував нового царя.

Під час війни Давид ріс пастухом для овець серед пустелі. Він зміг навчитися довіряти Богу, Який завжди захищав його від диких звірів. Він навчився вправно стріляти з пращі, нею переміг филистимського велетня Голіата і приніс перемогу Ізраїлю. Ті, хто довіряють Богові і завжди докладає максимум зусиль у своїй теперішній роботі, саме їх, у час біди, Бог по-особливому використовує. Ви будете використані, щоб захистити себе та свою родину, а іноді навіть врятувати країну. У такий спосіб Божий народ по-особливому використовується Богом у часи труднощів, кризи чи навіть під час війни.

Страждання відбуваються не тому, що Бог не допомагає. Іноді Бог допускає страждання, щоб зробити людей зрілими і виростити народ в зрілу націю. І є труднощі, які Бог допускає для зрілих людей віри. Після Вознесіння Господа Ісуса, Бог обрав Єрусалимську церкву для світової місії (Дії 1:8). Однак Єрусалимська церква не робила цього. Після мученицької смерті диякона Степана почались великі гоніння на Єрусалимську церкву. Тоді всі віруючі, крім апостолів, розбіглися на всі боки.

Через Пилипа, який пішов до Самарії, Євангеліє проповідувалось в Самарії. Там почалась велика робота Святого Духа. Було особливе Боже провидіння, яке дозволило першим віруючим проповідувати Євангеліє попри переслідування, які їх спіткали. Тому, коли ми стикаємось з труднощами важливо розглядати та пояснювати їх з точки зору Бога.

Зараз ми відчуваємо великий біль і страждання війни. Серце болить, коли я думаю про те, чому наш народ змушений проходити таку страшну війну. Але ми, віруючі в Бога, повинні мислити з точки зору віри, молитися і шукати Божої допомоги. Треба більше молитися і взивати до Бога, вірячи, що Бог дає нам такий біль і страждання, щоб в останні дні утвердити український народ як царство священиків. Вірте, що Бог вже дав нам перемогу, більше діліться Євангелієм, підтримуйте та допомагайте воїнам, їхнім родинам і тим, хто страждає від війни.

70 років тому в Кореї відбулася, невимовно трагічна війна. Через ту війну північ і південь Кореї були розділені, і було розділено 10 мільйонів сімей. Але з іншого боку, в результаті цієї війни, багато місіонерів прибули до Кореї і проповідували Євангелію. Ця країна перетворилася на країну священиків, яка посилає місіонерів у весь світ, християнську країну, де розквітає євангелія. Наша церква UBF також з’явилась після Корейської війни.

Ми, християни, молимося, щоб сталося чудо на річці Дніпро, щоб Бог діяв в Україні після війни, слідом за чудом ріки Рейн у Німеччині після Другої світової війни та чудом річки Хан після війни в Кореї.

  1. Бог, Який зійшов і готує пастиря посеред страждань (3-11)

Бог не ставить пастирем кого завгодно. Бог робить це згідно Свого плану. Протягом тривалого часу він формує особистість, яку хоче бачити Бог. Коли ти шукаєш і волаєш до Бога в труднощах, Бог почує тебе і зійде. У такий час Бог призиває пастирів і діє через них. Тому, якщо ми хочемо жити вірою і будувати Царство Боже на цій землі, ми повинні навчитися поважати Божих людей. Потрібно знати, що зустріти доброго пастиря і бути добрим пастирем для інших – є найбільшим благословенням від Бога. Тому що ми можемо наблизитися до Бога через цю благословенну зустріч. Стати пастирем від Бога не є легкою справою.

Пастир – це людина, яка служить, згідно волі Бога. Бог готував Мойсея пастирем для Ізраїлю, протягом 80-ти років, щоб вивести їх з Єгипту (Розділ 2). Протягом 40 років він виховувався при домі фараона як політичний лідер. Але протягом ще 40 років, він проходив виховання пастирським життям у пустелі. Бог допомагав йому розвивати якості та цінності духовного лідера, який зрікається себе та служить Божому народу з лагідністю та смиренням. Це тому, що Бог не може використовувати лише мирські якості. У пустелі Мойсей був всіма покинутий і самотній, там він вчився зосереджуватися на Богові і зрікатись себе. Завдяки цій підготовці цей гордий чоловік стає смиренною людиною, якій нічим хвалитись. Усі люди, яких Бог використовував у Своїй викупній історії — це ті, хто пройшов виховання в пустелі. Це тому, що тільки такі люди служать вівцям до кінця. Тільки такі люди поклоняються і прославляють єдиного Бога в часи успіху чи страждання.

Коли Бог покликав Мойсея, він наказав йому зняти своє взуття (3:5), оскільки відтепер це означає не претендувати на свій суверенітет, свою волі та права, а жити як Божий слуга.

Яке служіння виконував Мойсей від імені Бога? Дивіться Вихід 6:6-8. Бог використовував Мойсея як духовного воїн і як представника Царства Божого. Бог послав десять кар на фараона і єгиптян, які тримали ізраїльтян і продовжували примушувати їх до рабства. Таким чином Бог знищив ідолів. Мойсей йшов перед фараоном, не як простолюдин, а як той, хто виступає від Імені Бога, наділений авторитетом від Бога. Як Мойсей був підготовлений і використаний під час кризи, ми також повинні бути використані як Божий народ. Ми повинні активно допомагати людям, щоб вони могли вирішувати проблему страху і темряви у час кризи. В такий час пастир є обличчям Бога. Подібно до Мойсея, ми повинні молитися, щоб мати владу від Бога, щоб подолати фараона.

Навіщо Ізраїльському народу знадобилося 10 кар над Єгиптом? 10 кар були Божим вироком на 10 ідолів, яким вони поклонялися. До цього часу, ізраїльтяни жили в очікуванні милості фараона. Тепер Мойсей мав зробити, щоб свою відданість і віру ізраїльтяни направили до Бога. Треба було навчити їх бачили Бога в будь якій ситуації. Бог мав завіт з Ізраїлем і тепер вони мали знову знайти надію в Богові, у Його заповіді, а не у фараоні чи Єгипті. Мойсей став людиною, яка показала нову надію, і повернув серця людей до Бога. Таким чином, лідер — це той, хто приносить нову надію в життя людей у ​​часи кризи та труднощів. Ми молимося, щоб ми могли стати такими лідерами і пастирями.

Але фараон не хотів відпускати Ізраїль. Він зробив усе можливе, щоб переконати Мойсея піти на компроміс. Як він це робив?

Перше – він каже ізраїльтянам поклонятися Богові на цій землі (Вихід 8:25-27). Друге – він переконує їх, навіть якщо вони підуть, щоб вони не йшли занадто далеко (Вихід 8:28). Який був наступний компроміс, коли не вдалося переконати Мойсея? Третє – тільки ваші старші підуть служити Господу (Вихід 10:11) Іншими словами, він переконує їх не йти, залишивши жінок і дітей. Коли не вдалося, що далі каже фараон? Четверте залиште овець і велику рогату худобу, а йдіть лише люди (Вихід 10:24). Це стратегія сатани на високому рівні, щоб зробити наше поклоніння неприйнятним для Бога, змушуючи нас поклонятися Богу з порожніми руками, не маючи нічого, щоб віддати Богу.

Сатана використовує наш розум, щоб звернутись до матеріальних благ, щоб завадити нам використовувати їх для Господа. Золоті та срібні скарби, які ізраїльтяни привезли з собою під час Виходу, були потім добровільно пожертвувані під час будівництва скинії. Але й були ті, хто захопив ці речі через свою жадібність. Зрештою ці люди використали золото, щоб зробити ідола – золоте теля. Таким чином сатана робить усе можливе, щоб віддалити нас від Бога.

Що зрештою робить фараон після того, як усі ці компроміси зазнають невдачі? Дивіться Вихід 14:5-9. І взяв він шість сотень добірних колесниць, і всі колесниці Єгипту, і трійкових над усіма ними… щоб переслідувати ізраїльтян, які таки вийшли з Єгипту. Фараон хотів вселити в них страх, щоб вони пошкодували, що залишили Єгипет. Це стратегія сатани на високому рівні, щоб повернути Божий народ до Єгипту, через відчуття втрати безпеки та труднощі із їжею, одягом і житлом. Так само як дії фараона, спокуси сатани, також стійкі і наполегливі. Ми маємо розуміти, наскільки нам потрібно бути бадьорими, щоб звільнитися від влади фараона і здійснити Вихід? Також, в цей важкий час, ми повинні гарячим серцем молитися до Бога і боротися проти військ фараона з духовною мудрістю та проникливістю. Подібно до того, як Мойсей виглядав як бог, коли він стояв перед фараоном, ми також повинні одягатися в духовну владу, яку Бог дає нам перед нашими ворогами.

Ніколи не допускайте страху та недовіри. м.Петро поділився випадком, який стався з ним в Києві, під час ракетного обстрілу. Тоді він спустився в метро. Там була дівчинка, яка навчається в 4 класі. Він вирішив її втішити, тому заговорив з нею, кажучи: мабуть тобі страшно в такій ситуації?. Але вона відповіла, – я трохи боюсь, але не дуже. Це тому що батьки багато разів мені казали не боятись. Навіть у такий час війни, ми можемо піклуватися про тих, кого Бог посилає нам і молитися за країну без страху як пастирі та лідери, тому що ми віримо, що Всемогутній Бог з нами. Я молюся, щоб ми змогли добре розпізнати значення цього страждання, даного нам, і виконати місію пастиря, яка була дана нам, як Мойсею. Щиро молимося, щоб ми перемогли в молитовній битві перемогти злу владу фараона, сподіваючись на Бога, який дасть нам остаточну перемогу. Амінь.

(п. Діма)

Опубліковано: , Змінено: Розділ: Вихід 2022р.