head
Університетська Біблійна Співдружність

Вивчення Біблії: Проповідь “Я вас покохав” (Малахії 1:1-5)

«Я вас покохав»

Малахія 1:1-5

Ключовий вірш 1:2а : «Я вас покохав, говорить Господь»

 

Подивимося на 1-ий вірш: «Пророцтво Господнього слова до Ізраїля через Малахію». Ім’я «Малахія» означає «Божий проповідник». Малахія – останній проповідник Старого Заповіту. Він жив приблизно у 5-ому столітті до н.е., і, вважають, у ті самі часи що й Ездра та Неємія. На той час пройшло близько 100 р. після повернення Ізраїльтян з Вавилонського полону. Стіни Єрусалиму та храм були відбудовані. Там проходили регулярні богослужіння. Повернувся відносний матеріальний добробут. Проте не все було так добре у Божому народі. І у цій книзі пророк звертається до Божого народу з закликом до покаяння.

 

Книга розділена на 6 діалогів Бога зі Своїм народом. У сьогоднішньому діалозі Бог каже Своєму народові: «Я вас покохав». Вони відповідають: «Як Ти нас покохав?» Якщо ми прослідкуємо відповіді Ізраїльтян в інших діалогах, то вони будуть такими: «Чим ми погордими Йменням Твоїм?» (1:6) «Чим Тебе ми зневажили?» (1:7) «За що?» (2:14) «Чим ми мучимо?» (2:17) «У чому повернемось?» (3:7) «Чим ми Тебе обманули?» (3:8) «Що ми на Тебе сказали?» (3:13) «Як?», «Чим?», «Чим?», «За що?», «Чим?», «У чому?», «Чим?», «Що?» Знову та знову люди ставлять ці запитання. Іноді люди ставлять такі питання у простоті та невинності серця. Але це не той випадок. Ці люди заскорубли у своїх гріхах, про які дорікає їм пророк, та не хотіли розкаятися. Насправді ми можемо їх зрозуміти. Храм був відбудований, де регулярно проводилися богослужіння, приносилися жертви, проголошувалася хвала та молитви. Люди дотримувалися постів та свят. Ці люди робили все що мали робити! Проте саме їм Бог дорікає. І кожен раз, коли звучить докір через пророка, вони відповідають зневажливо. Вони не можуть повірити, що це дорікають їм, які роблять усе що мають робити і вірно служать Господу. Вони наче кажуть: «Ти у своєму розумі? Це ми зневажаємо Бога? Ми мучимо Бога? Це нам потрібно навернутися? Це ми обманюємо Бога? Це ти нам кажеш? Як? Чим? У чому?» Ці люди не збиралися кидати віру. Вони не казали: «Перестаньмо служити Богові у храмі». Вони були впевнені, що добре служать Господу. Але Бог через пророка каже: «Ви зневажаєте Мене! Ви мучите Мене! Ви обкрадаєте Мене!» Слова Божі у книзі Малахії актуальні і в наш час, тому що і зараз люди приносять в жертву сліпих, кульгавих та хворих тварин, і зараз люди зневажають, мучать та обкрадають Бога. Я молюся про те, щоб коли ми будемо вивчати цю книгу, Дух Святий зворушив наші серця та навчив нас такому поклонінню, якого хоче від нас Бог.

 

Звернемося що віршів 2-3:

 

2 Я вас покохав, говорить Господь, а ви кажете: Як Ти нас покохав? Чи ж не брат Ісав Якову? каже Господь, а Я Якова був покохав,

3 а Ісава зненавидів, і зробив його гори спустошенням, а спадок його для шакалів пустині.

 

Коли більшість людей читають ці вірші, то перше, що вони запитують, це: «Як Бог міг ненавидіти Ісава? Хіба Бог це не любов? Бог ненавидить?» Але якщо перше, що ми запитуємо, це чому Бог зненавидів Ісава, то ми втрачаємо суть цього слова. Насправді саме головне питання тут не чому Бог ненавидів Іваса, а «чому Бог покохав Якова?» Ось справжнє запитання! «Чому Бог покохав Якова?» Звичайно, Бог кохає і Бог ненавидить. Бог любить праведність і водночас ненавидить гріх і зло. Що ж означає, що Він зненавидів Ісава? Якщо ми зрозуміємо, чому Бог покохав Якова, то зрозуміємо і чому Він зненавидів Ісава.

 

Щоб зрозуміли любов Бога до Якова нам прийдеться повернуться на 1500 р. назад від пророка Малахії. У цей час в Ісака та Ревеки народилося два сини: Ісав та Яків. Ісав був первістком, тому згідно законів того часу саме він мав наслідувати благословення Авраама. Але Бог зробив інакше. Ап. Павло так каже про це в Рим.9:10-13:

 

10 І не тільки це, але й Ревекка зачала дітей від одного ложа отця нашого Ісака,

11 бо коли вони ще не народились, і нічого доброго чи злого не вчинили, щоб позосталась постанова Божа у вибранні

12 не від учинків, але від Того, Хто кличе, сказано їй: Більший служитиме меншому,

13 як і написано: Полюбив Я Якова, а Ісава зненавидів.

 

В першу чергу любов Бога до Якова проявилася у його вибранні. Чому Бог вибрав Якова, а не Ісава? Тільки по Своїй благодаті. Бог вибрав Якова не тому, що той був патріархом – він став патріархом пізніше і лише завдяки тому, що Бог його обрав. Бог вибрав Якова коли той ще навіть не народився і не зробив нічого доброго чи злого. Бог вибирає по Своєму суверенітету і по Своїй волі. Саме це Бог каже Ізраїльтянам. «Я вас покохав» «Як Ти нас покохав?» – запитують вони. І Бог відповідає: «Подивіться, Я Вас обрав!»

 

Друге, любов Божа до Якова проявилася у вихованні. Це – пов’язані речі. Бог виховує тих, кого обирає. І Господь досить жорстко виховував Якова. Яків був не дуже приємною людиною. Проте завдяки Божому вихованню став патріархом і через нього Бог започаткував 12 Ізраїлевих колін, а ще значно пізніше в його потомках народився Ісус Христос. Це виховання тривало усе його життя, яке від народження до самої смерті не було простим. Коли Яків був юнаком, то мусив втікати на чужину від гніву свого брата Ісава. Там він тяжко працював наймитом у не дуже добросовісного роботодавця. Так трапляється, що, виховуючи нас, Бог посилає нам не дуже добрих роботодавців. Так за 14 р. Яків заробив лише дві дружини: Лію та Рахіль. Потім він почав власний бізнес – доволі успішний. Бог виховував Якова через примирення з Лаваном та Ісавом. У Якова було багато проблем у його великій сім’ї – 4 дружини та 12 дітей, у порівнянні з якою навіть сім’я п. Ноя видається невеликою. Так часто трапляється, що Бог виховує нас через сімейні труднощі. Однак кінець кінцем Яків став тією людиною, якою хотів його бачити Бог. Поступово Яків навчився цінувати духовні речі. Він зрозумів, що є Бог, є духовний світ, і це цінності, якими не можна розкидатися направо та наліво. Яків навчався довіряти Богові, хоча мав дуже сильний характер і спочатку покладався лише на самого себе. Яків навчився цінувати Боже благословення, цінувати життя з Богом. В результаті Яків став благословенням для інших. Яків благословив фараона. Він благословив усіх своїй синів. Бог називав себе Богом Якова, а його ім’я носить весь Ізраїльський народ – тому що Ізраїль – це нове ім’я Якова. І через історію Якова Бог каже своєму народові: «Я виховував вас таким же чином, як виховував Якова. Усі ці 1500 р.» Бог повів їх у Єгипет, де спас від голодної смерті і виростив великий народ. Потім він повернув їх в обрану землю, дав їм закони, дав їм привілей знати Його та служити Йому. Ніякий інший народ в історії не мав таких привілеїв. Не дивлячись на їх гріхи, Бог усі ці 1500 р. був вірний їм і не залишав їх. І ви після всього цього запитуєте: «Як Ти нас покохав?»

 

Головне питання тут не «як Бог міг зненавидіти Ісава», а «як Бог міг покохати Якова?» Книга Малахії належить до групи книг малих пророків. Серед них ми зустрічаємо книгу пророка Осії, який жив років за 200 до Малахії. Життя цього пророка було дещо незвичним з тієї причини, що Бог наказав йому взяти собі в дружини Гомер, яка була блудницею. Тобто Бог наказує Своєму пророку взяти в дружини повію, яка буде постійно зраджувати йому. У цій сім’ї народилося троє дітей. Першого, сина, назвали Їзреел, що означає «Бог розпорошив». Другу, дочку, назвали Ло-Рухама, що означає «Непомилувана». Третім народився ще один син, якого назвали Ло-Аммі, що означає «не Мій народ». Можете уявити собі життя в цій сім’ї? Як довго Ви прожили б у такій сім’ї? Можете уявити собі картину, коли Осія несе службу, а його дружина в цей час надає послуги у публічному домі? І люди, які йдуть на службу яку проводить Осія, ідуть щоб послухати його проповідь, проходять повз будинок, де його дружина продається за гроші. Напевно, навколо Осії почали ходити чутки, Осія чув навколо себе перешіптування та недомовки. Коли, нарешті, кілька людей з його зібрання наважилися підійти до нього та сказати: «Осія, ми тебе любимо, ми довіряємо тобі й поважаємо тебе як пророка. Але скажи нам: як так могло статися, що такий святий чоловік вступив у стосунки із повією?» І Йосія, можливо, відповів: «Я давно очікував на це запитання. І я дам відповідь на Ваше запитання, якщо Ви дасте відповідь на моє: як святий Бог може кохати таких перелюбних людей як ми?» Божа любов до нас незаслужена. І коли ми читаємо про людей яким проповідував Малахія, ми ставимо питання: «Як вони цього не розуміли? Чому вони скептично відповідали: «Як Ти нас покохав?»

 

За 100 р. до Малахії жив пророк Єзекіїль, через якого Бог сказав Своєму народу такі слова (Єз.16):

 

3 Походження твоє й народження твоє – з краю ханаанського, твій батько – амореєць, а мати твоя – хіттеянка.

4 При твоєму народженні …

5 не змилувалося над тобою жодне око… але була ти викинена на відкрите поле…

8 І проходив я повз тебе… І простягнув полу Свою над тобою, і закрив твою наготу, і присягнув тобі, і ввійшов з тобою в заповіт, і стала ти Моєю.

9 І обмив Я тебе водою, і сполоскав я кров з тебе, і натер тебе оливою.

10 І зодягнув тебе різнокольоровим, взув тебе в тахаш, і сповив тебе в віссон, і покрив тебе шовком…

14 І розійшлось ім’я твоє поміж народами за твою красу, бо досконала вона, через пишноту Мою, яку Я на тебе поклав.

 

І далі:

 

15 І поклалася ти на красу свою, і стала розпусною…

 

200 р. до Малахії Ізраїльський народ був повією. 100 р. до Малахії Ізраїльський народ був повією. Проте Бог не залишив їх, а як і раніше кохав їх. У часи Малахії Бог каже їм: «Я Вас покохав», а вони запитують: «Як ти нас покохав?»

 

Чи бачите Ви як Бог покохав Вас? Як вибрав Вас, як покликав до Себе, як спас, як виховує, як благословив? І якщо це було сказано до того, як Ісус помер на хресті, то наскільки це більш справедливо для нас, які вже знають Хреста, Який постраждав заради нас!

 

Подивіться ще раз на вірш 3:

 

3 а Ісава зненавидів, і зробив його гори спустошенням, а спадок його для шакалів пустині.

 

Стосовно Ісава: Бог не обирав його і не виховував так, як Якова. Звичайно, я думаю що серед потомків Ісава були окремі люди, які повірили в Бога Ізраїля та стали Його народом. Але Бог ніколи не працював серед потомків Ісава так, яке серед потомків Ізраїля. Зазвичай слово «ненавидіти» ми розуміємо як неможливо терпіти, дратуватися чи злитися, бажати зла чи навіть смерті. Я не думаю що Бог так ненавидів Ісава. Коли ми дивимось на життя Якова та Ісава по-людськи, то очевидно що життя Якова було куди більш складнішим. В цілому ж Ісав прожив більш спокійне та сите життя. Проте якщо порівнювати з Яковом, який мав і Божу любов і захист, то Ісав не мав ні того, ні іншого. Фактично Ісав був залишений на життя, яке сам обирав. Ісав не любив Бога, він любив лише себе самого, і думав лише про себе самого, і робив що подобалось йому самому. Він жив полюванням та жінками. Смачну їжу він цінував вище Божого благословіння. Не те що Ісав прямо ненавидів Бога, та бризкав Богу в лице слиною: «Я ненавиджу Тебе!» Скоріше за все Бог його просто не цікавив. У його житті не знаходилося місця для Бога. Фактично Божа ненависть до Ісава проявилася у тому, що Бог його залишив жити, як він хоче сам.

 

Подивіться на вірші 4-5:

 

4 Коли скаже Едом: Ми зруйновані, та знову збудуємо руїни, то так промовляє Господь Саваот: Вони побудують, а Я розвалю! І звати їх будуть: Країна безбожности, і народ, на якого навіки розгнівавсь Господь!

5 І ваші очі побачать оце, і ви скажете: Стане великий Господь понад границю Ізраїлеву!

 

Ісав не наслідував віру своїх батьків Ісака та Ревеки. Його потомки не зробили цього також – вони жили точно таким же чином, як і Ісав. Час від часу вони навіть воювали проти Божого народу. Бог залишив цей народ. У історії Едому були підйоми та падіння, коли врешті решт цей народ не ще з лиця землі незадовго після народження Ісуса. У наш час немає такого народу як Едомітяни, чи такої країни як Едом.  

 

Проте Бог продовжує любити Якова. В Його потомках Він послав Ісуса Христа, в Якому проявилася велика Божа любов. У наш час люди часто кажуть: «Бог любить тебе» без глибокого розуміння цієї любові. Насправді часто вони сумніваються у Божій любові. Тому не можуть віддати своє життя Богові та покоритися Йому. Тому ми маємо знати Божу любов. Що б не сталося, ми маємо знати, що Бог покохав нас. Бог любить Вас. Бог любить церкву. Бог любить Україну. Амінь.

(п. Яків)