head
Університетська Біблійна Співдружність

Вивчення Біблії: Проповідь “Побачать вони Сина Людського” (Від Матвія 24:29-51)

«ПОБАЧАТЬ ВОНИ СИНА ЛЮДСЬКОГО»

Від Матвія 24:29-51

Ключовий вірш 24:30 : «І того часу на небі з’явиться знак Сина Людського, і тоді заголосять всі земні племена, і побачать вони Сина Людського, що йтиме на хмарах небесних із великою потугою й славою»

Християнство засновано на 3 стовпах: на смерті Ісуса за наші гріхи, на Його воскресенні та на Його другому приході. І сьогодні ми будемо говорити про другий прихід Христа. Самою відомою книгою Толкієна є трилогія «Володар перснів». Чи знаєте Ви, як називається остання книги цієї трилогії? Вона називається «Повернення Короля». Фактично, сьогоднішнє слово можна назвати «Повернення короля». Події, описані в ньому, відбуваються в середу. І вже наступного дня Ісуса арештують. І у цей час Ісус каже про Своє повернення, про Свій другий прихід. У богослів’ї є цілий розділ, який вивчає як відбудеться кінець світу – Есхатологія. Це досить об’ємний предмет, де до цих пір по деяким питанням немає однозначної думки. Але ми маємо вивчати це. Не для того, щоб задовільнити нашу допитливість, а щоб ми мали тверду віру в те, що Ісус точно прийде вдруге та знали, як практично жити та приготуватися до Його приходу.

Перше, «на небі з’явиться знак Сина Людського» (29-35). В минулий раз Ісус говорив про те, що має статися перед Його другим приходом. По-перше, це з’явлення фальшивих пророків та вчителів. В останні часи світ буде переповнений різноманітним обманом. По-друге, це війни, воєнні чутки (або так звані холодні війни) та глобальні катастрофи. По-третє, це переслідування віруючих. І, в-четвертих, це прямі дії проти Божої святості, які Христос назвав «гидотою спустошення». Потім настане час «великої скорботи» (21). Кажуть, що він буде тривати 3,5 роки (Об.11:1-2). Подивимося 29-ий вірш: «І зараз, по скорботі тих днів, сонце затьмиться, і місяць не дасть свого світла, і зорі попадають з неба, і сили небесні порушаться». З моменту створення світу і до цього часу сонце, місяць та зорі функціонували так, як Бог їх влаштував. Сонце сходило кожного ранку, та давало світло. Вночі світив місяць та зорі. Але у другий прихід Ісуса цей порядок світу буде змінений і сили небесні порушаться. Сонце затьмиться. Так як сонце затьмиться, то місяць, який відбиває сонячне світло, також перестане світити. Зорі попадають з неба.

Подивіться 30-ий вірш: «І того часу на небі з’явиться знак Сина Людського, і тоді заголосять всі земні племена, і побачать вони Сина Людського, що йтиме на хмарах небесних із великою потугою й славою». Що таке «знак Сина Людського»? Це хмари. «І побачать вони Сина Людського, що йтиме на хмарах небесних». Коли Ісус возносився на небо, з’явились два ангели, які сказали свідкам цієї події: «Галілейські мужі, чого стоїте й задивляєтесь на небо? Той Ісус, що вознісся на небо від вас, прийде так, як бачили ви, як ішов Він на небо!» (Дії 1:11) А як же Ісус ішов на небо? В Діях 1:9 написано: «І, прорікши оце, як дивились вони, Він угору возноситись став, а хмара забрала Його сперед їхніх очей…» Ісус вознісся на хмарах, і написано, що прийде точно так само, як вознісся – на хмарах небесних. Однак другий прихід Христа буде відрізнятися від першого. Перший прихід Ісуса лишився практично непомітним – лише кілька пастухів та мудреці зі сходу прийшли привітати Його. Другий прихід Ісуса буде явний для усіх людей – Він буде як блискавка на небі. Перший раз Ісус прийшов у людському тілі, у великій покорі та милості. Він прийшов, щоб Його судили і стратили. Вдруге Він прийде як Цар усього світу і суддя, щоб судити цей світ. Люди у світі роблять багато зла та несправедливості, тому що думають, що їх ніхто не буде чи не може за це судити. Але в цей час вони зрозуміють, що це не так. Тому усі земні племена, які зневажали Христа та не покорилися Йому заголосять. Навпаки, для Божих вибраних, які повірили в Христа та прийняли Його Спасителем та Царем свого життя, цей час стане часом великої радості, тому що «І пошле Анголів Своїх Він із голосним сурмовим гуком, і зберуть Його вибраних від вітрів чотирьох, від кінців неба аж до кінців його» (31).

Подивіться на вірші 32-33:

32 Від дерева ж фіґового навчіться прикладу: коли віття його вже розпукується, і кинеться листя,  то ви знаєте, що близько вже літо.

33 Так і ви: коли все це побачите, знайте, що близько, під дверима!

Чому, коли на дереві розпускається листя, то це означає, що близько літо? Тому що листя розпускається весною, а літо наступає зразу ж після весни. Тому якщо на дереві розпускається листя, то значить що настала весна і близько літо. Ісус говорив про це безпосердньо перед Пасхою, а Пасха, як відомо, весною. Тому скоро мало настати літо. Подібним чином, коли учні Ісуса побачать, що усе це збувається – тобто збувається усе те, що про розповідав Ісус на початку цього розділу – то значить що Його другий прихід близько (33).

Подивіться на 34-ий вірш: «Поправді кажу вам: не перейде цей рід, аж усе оце станеться». В історії тлумачення цього вірша стало предметом багатьох спекуляцій. На перший погляд тут Ісус каже про людей, які жили у Його час: «цей рід». Але очевидно, що, поскільки Ісус не прийшов удруге у той час, і не прийшов останні дві тисячі років, то це не так. Можливо, «цей рід» – це ті люди, які побачать події великої скорботи. Ісус обіцяв, що прийде вдруге. Християни очікували його в 1-ому столітті, у 2-ому і т.д. – але пройшло уже 20 століть, а Він так і не прийшов. Однак це не означає, що Ісус не прийде. Ісус обов’язково прийде. І, коли Він прийде, то події будуть розвиватися дуже стрімко. Коли почнеться час великої скорботи Божий суд станеться в межах одного покоління людей.

У вірші 35 написано: «Небо й земля проминеться, але не минуться слова Мої!» До цього часу люди висміюють наївну віру у другий прихід Христа Христа. Тисячі років сонце сходить і заходить, а вночі світять місяць та зорі. Чому має щось змінитися? Де гарантія? Людям здається, що такий порядок світу буде існувати вічно. Але Ісус наголошує: небо й земля пройдуть. Ісус каже, що земля, на якій ми живемо, не вічна. У наш час дуже популярний лозунг: «Save the planet», який вішають у багатьох місцях, наприклад на паперових рушничках у туалетах, або біля кранів з водою. Вважається, що якщо ви будете економити бумагу чи воду, то спасете планету. Ісус каже, що планету, на якій ми живемо, уже не спасти. Небо й земля пройдуть. Це станеться, коли Ісус прийде судити цей світ. Ми маємо вірити в це. Ми сповідуємо це кожне Богослужіння через Апостольский символ віри що Ісус «… був розп’ятий і помер… третього дня воскрес із мертвих, вознісся на небеса… прийде судити живих і мертвих». Христос уже помер на хресті, воскрес і вознісся на небо. І Його другий прихід – це подія такої самої величини. Як достовірно те, що Він помер, воскрес і вознісся на небо, так достовірно і те, що Він прийде вдруге судити живих та мертвих. Які гарантії Свого другого приходу дає Ісус? Він дає Свою обіцянку. Його слово вище за небо та землю. Небо й земля проминуться, але не Його слова. Бог особисто слідкує за тим, щоб усі Його слова повністю виконалися.

Друге, як підготуватися до другого приходу (36-51). Найбільше невизначеність у другому приході – це його час: коли він станеться. Це головна інтрига. І Христос не лише не називає коли Він прийде вдруге, але і ясно говорить про те, що Він не Сам не знає цього часу. Подивіться вірш 36: «А про день той й годину не знає ніхто: ані Анголи небесні, ані Син, лише Сам Отець». День і година другого приходу уже визначені. Але цього не знають навіть  Ангели. Ангели постійно знаходяться в Божій присутності. Але і вони не мають inside-у. І цього не знає навіть Христос. І, тим не менше, це ніяк не зупиняє людей від споб вирахувати час другого приходу Христа. Мормони спочатку казали, що Ісус прийде в 1832, потім в 1890, 1891. Свідки Єгови передбачали прихід Христа в 1914, 1915, 1918, 1920, … 1990 рр. І було багато інших. Усі вони закінчилися невдачею. Ісус прийде тієї години, коли ви не думаєте (44). Тому якщо Вам здається, що ви знаєте час Його приходу, то Ви помиляєтеся.

У віршах 37-39 Ісус порівнює час перед другим приходом з часом перед всесвітнім потопом за часів Ноя.

37 Як було за днів Ноєвих, так буде і прихід Сина Людського.

38 Бо так само, як за днів до потопу всі їли й пили, женилися й заміж виходили, аж до дня, коли Ной увійшов до ковчегу,

39 і не знали, аж поки потоп не прийшов та й усіх не забрав, так буде і прихід Сина Людського.

Часи Ноя були жахливими. Про них в Бут.6:5 написано: «І бачив Господь, що велике розбещення людини на землі, і ввесь нахил думки серця її – тільки зло повсякденно». Усі думки людей були злими! Написано, що люди блудили та зіпслись, що земля наповнилася насильством (Бут.6:3, 11-12). Однак згадуючи ці часи, Ісус не називає ніяких страшних гріхів цих людей. Він каже, що вони будуть просто істи, пити, женитися та виходити заміж. Їсти та пити – це базові потреби людей, без яких вони не можуть прожити. Якщо людина не буде їсти, то помре за місяць, а якщо не буде пити – то за кілька днів. Женитися та виходити заміж необхідно для продовження людського роду. Якби люди цього не робили, то усі давно вимерли б. Ні в тому, ні в іншому немає нічого поганого. Так у чому ж проблема цих людей? Їх проблема у тому, що вони забули головне. Вони жили так, наче життя буде продовжуватися вічно. Звичайно, страшно, коли люди відкрито протистоять Богові – різний сатанизм, або коли переслідують християн. Але ще страшніше, коли люди ігнорують Бога. Вони надто зайняті повсякденними справами, щоб думати про Бога. Люди часів Ноя по три рази на день запитували: «Що нам їсти? Що пити?» І вони знаходили поїсти та попити. Але у них не було часу на Бога. В останні часи буде так само. Люди будуть їсти, пити, женитися та виходити заміж. Вони будуть запитувати: «Що нам поїсти?» У Києві на кожному кроці кафе та ресторани. Вони  будуть женитися та виходити заміж, і займатися безліччю питань, які звідси випливають: знайти роботу, працювати, купити житло, виховати дітей, їздити на відпочинки. Але вони не будуть знаходити часу для Бога. Люди часів Ноя ігнорували Бога і майже усі загинули. Так буде і в останні часи. В цьому і є прокляття матеріалізму. Він приводить людей у самісіньке пекло (39). Кажуть, що матеріазілм загубив більше людей, ніж відкрите протистояння Богові.

Прочитаємо вірші 40-41:

40 Будуть двоє на полі тоді, один візьметься, а другий полишиться.

41 Дві будуть молоти на жорнах, одна візьметься, а друга полишиться.

У другий прихід Ісуса відбудеться остаточне і незворотнє розділення між віруючими та невіруючими. У цьому світі віруючі живуть поруч із невіруючими. Насправді до самого останнього моменту не зрозуміло хто віруючий і хто спасеться. І різниця може бути зовсім непомітною ззовні. Двоє будуть на полі – виглядають однаково, роблять ту саму роботу. Але спасеться лише один. Двою мелють на жорнах, але візьметься лише одна. У других прихід Христос візьме тих, які повірили йому. Ті, які зреклися Його, будуть відкинуті.

Це дійсно серйозно. Ви готові до Його приходу? Далі Ісус каже, як приготуватися. У віршах 42-44:

42 Тож пильнуйте, бо не знаєте, котрого дня прийде Господь ваш.

43 Знайте ж це, що коли б знав господар, о котрій сторожі прийде злодій, то він пильнував би, і підкопати свого дому не дав би.

44 Тому будьте готові й ви, бо прийде Син Людський тієї години, коли ви не думаєте!

Фактично Ісус тут каже одне: пильнуйте, будьте готові. Саме тому, що ви не знаєте, коли прийде Ісус, це незнання має призвести до того, що ви будете пильнувати. Віра у другий прихід робить Вас пильними. Якщо у Вас такої віри немає, ви будете байдужі до другого приходу Христа і до Божого суду, як люди часів Ноя. Але ви ж знаєте! (42) Тому можете пильнувати. Фактично у цих віршах Ісус каже одну і ту саму річ: ніколи не забувайте готуватися до Мого приходу. Тобто до самої головної події у Вашому житті.

У віршах 45-51 Ісус дає практичну пораду – що ж нам робити? Як пильнувати? Як підготуватися? Ісус використовує тут стандартну ситуацію тих днів: господар вирушає у далеку подорож, і доручає одному із своїх рабів управляти домогосподарством. І блаженний той раб, який виконує свої обов’язки до товаришів. Який дає їм своєчасно поживу. Хто не служить собі і не живе у своє задоволення, а хто служить товаришам.

Але був і злий раб. І тут ми маємо нагоду побачити внутрішній діалог цього раба. Подивіться на вірш 48: «Забариться пан мій прийти». Тут він розмовляє сам із собою. З вами таке буває? Він не каже ці слова вголос. Він каже їх про себе. Ніхто це не бачить. Ніхто це не чує. Він каже ці слова «у серці своїм». Він веде цей діалог із собою справжнім, а не яким його бачать люди. Про що ж він розмовляє? «Мій Господар пішов. Хто знає, коли він повернеться? Хто знає, чи він взагалі повернеться?» І він починає бити товаришів, і їсти та пити із п’яницями. Господаря ж немає, він не побачить! У багатьох з нас є робота. І я можу Вас запитати: «Що ви робите у той час, коли маєте працювати, у той час, за який Вам платять?» Чому поведінка людей змінюється в залежності від того, хтось їх бачить, чи ні? Це через гріх. Це тому що ми – грішники. Наша поведінка залежить від того, бачить нас хтось чи ні. Ось чому в притчі про блудного сина молодший син, коли отримав батькові гроші, пішов гуляти у далеку країну. Там ніхто його не знав, ніхто його не бачив. Він пішов туди, де міг звільнитися від усяких обмежень. І в результаті закінчив зі свинями.

Злий раб насправді ні вірний, ні мудрий. Він як той безумний у Пс.53, який сказав: «нема Бога!» Напевно найбільша біда таких злих людей у самообмані: вони думають, що раз Бог не судить їх одразу, то Він не буде судити їх ніколи. Злий раб думав, що раз господар у далекій країні, і забарився, то взагалі не повернеться. Це страшний самообман. Що станеться з таким рабом?

50: то пан того раба прийде дня, якого він не сподівається, і о годині, якої не знає.

Цей раб не очікував. Те, що природне, завжди не сподівається на такі речі, тому що вони надприродні. Ви не вірите що Бог прийде щоб судити? А Бог прийде! Мудрість у тому, щоб бути вірним. Вірним у тому, що Бог доручив мені. Коли проходить богослужіння, я маю бути на богослужінні. Коли вивчення, я маю бути на вивченні. Коли проходить зібрання свідчень, я маю бути на зібранні свідчень. Це вірність. Бог хоче, щоб ми робили ту справу, яку Він доручив, не дивлячись на те, чи бачить мене хтось, чи ні.

Хай Господь допоможе нам твердо вірити, що Ісус прийде вдруге щоб судити живих і мертвих. Хай Господь допоможе нам бути вірними та мудрими у ці останні часи.

(п. Яків)