head
Університетська Біблійна Співдружність

Вивчення Біблії: Проповідь “Ідолопоклонство” (Вихід 32:1-35)

Ідолопоклонство

Вихід 32:1-35

Ключовий вірш 32:26: «І став Мойсей у брамі табору й сказав: Хто за Господа до мене! І зібралися до нього всі Левіїні сини»

У сьогоднішньому слові описана подія, якій би краще не статися. Бог готував народ до побудови скинії, але вони натомість виготовили ідола – золоте теля. Це було пряме порушення 1 і 2 заповідей. Ідолопоклонство веде до смерті. У цьому слові загинуло 3 тисячі чоловік. Тяжкі вчинки і тяжкі наслідки. Але для тих, які вижили, ще залишалася надія. Потрібно було зробити висновки, розкаятися і жити далі.

Подивимося 1-ий вірш: «І побачив народ, що загаявся Мойсей зійти з гори. І зібрався народ проти Аарона, та й сказали до нього: Устань, зроби нам богів, що будуть ходити перед нами, бо той Мойсей, муж, що вивів був нас із єгипетського краю, ми не знаємо, що сталось йому». Мойсей був на горі, де Бог дав йому 10 заповідей. Написано «І побачив народ, що загаявся Мойсей зійти з гори». Люди втомилися чекати. Вони втомилися чекати Мойсея. До цього він ніколи не був на горі так довго. Так, він ходив туди, де Бог говорив до нього, але бував там недовго. Та на цей раз він забарився. Люди уже бачили наскільки небезпечно було зустрічатися з Богом. Можливо вони подумали, що на цей раз Мойсей не вижив, його вже немає в живих, і вони даремно чекають. Люди втомилися від довгої подорожі по пустелі. Вони не могли дочекатися, коли нарешті доберуться до обіцяної землі. Вони хотіли бога, який би був підконтрольний їм. Вони сказали: «зроби нам богів, що будуть ходити перед нами». Бог, Який вивів їх з Єгипту, вів їх не так, як вони хотіли. Ось зараз Мойсей забарився. Цей Бог чомусь затримав Мойсея, а можливо і не лишив його в живих. А вони хотіли іти. Вони хотіли бога, яким можна керувати, який робив би те, що вони хочуть.

Вони прийшли до Аарона і сказали: «Устань, зроби нам богів, що будуть ходити перед нами, бо той Мойсей, муж, що вивів був нас із єгипетського краю, ми не знаємо, що сталось йому». «Зроби нам богів» – це повне безумство. З такими богами вони не могли дійти далеко. Ці боги не могли їх вести, навіть більше, самих цих богів потрібно було нести. Вони могли дійти з цими богами настільки далеко, наскільки далеко могли їх занести. Коли Бог закликав цих людей Своїм народом, вони усі погодилися і сказали: «Усе, що Господь говорив, зробимо!» (Вих.19:8) Як же могло статися, що вони так легко залишили Бога і повернулися до ідолів, які не можуть ні говорити, ні ходити? Це каже про те, що хоча вони фізично залишили Єгипет і життя у рабстві, всередині багато з них так і лишилися рабами та ідолопоклонниками. Гріх не так просто відпускає людину. Він може жити в ній дуже довго, не даючи про себе знати. Але коли приходить зручний момент, виривається із неї із страшною силою. Наприклад, у мене алергія на пилок. 11 місяців на рік я живу спокійно. Але протягом 1 місяця, коли з’являється пилок, зі мною починає творитися щось неймовірне – у мене червоніють очі і я починаю чхати. Схоже відбувається і з гріхом. Гріх ідолопоклонства жив у цих людях, і коли представився зручний момент, виявилося, що він не помер, а живий, як зло Мордору. Здається за мить вони втратили все, заради чого боролися до цього. Піти з Єгипту від одних ідолів щоб прийти до інших – у цьому не було ніякого сенсу.

Подивимось на вірш 2: «І сказав їм Аарон: Поздіймайте золоті сережки, що в ушах ваших жінок, ваших синів та дочок ваших, і поприносьте до мене». Нам хотілося б, щоб Аарон чинив цим людям значно більше опору в їх ідолопоклонстві. Але він здався надто легко і швидко. Він наказав людям зносити золото для побудови ідола. Люди позносили золото. Ідолослужіня ніколи не пройде для людини даром. Ідолослужіння відбере у неї все, що вона має. Ідолослужіння завжди буде дорого коштувати людині. Ніколи не обманюйте себе, що залишивши Бога ви знайдете щось краще.

Далі все сталося дуже швидко. Аарон зробив лите теля, і люди стали казати, що це воно вивело їх із Єгипту. Золоте теля виглядало дуже гарно. У той аграрний час гарне теля було символом ситості і достатку. Ідоли жахливі тому що ведуть людей до смерті. Але зображають їх дуже гарно. Аарон не зробив якесь чудовисько, яке б відлякувало людей. Він зробив гарне золоте теля. Злу цього світу намагаються надати гарної обгортки. Час від часу в новинах з’являються повідомлення про дітей, які страждають у сім’ях алкоголіків. Але ніхто на алкоголі не пише: «Це вб’є вас і заставить страждати ваших дітей». Натомість там малюють гарну картинку і пишуть щось на кшталт «Козацька рада» чи «Хлібний дар». У наш час багато розбитих сімей, де чоловіки і дружини гризуться гірше, за диких звірів. Але починалося все з гарних пісень – де професійні співаки гарним голосом і під гарну музику співали: «Я не можу жити без тебе». У ідолопоклонстві усе починається дуже гарно. Але закінчується трагічно. У вірші 6 написано:

6 І повставали вони взавтра рано вранці, і принесли цілопалення, і привели мирну жертву. І засів народ до їди та до пиття, і встали бавитися.

Вони організували свято, принесли йому жертви, і далі засіли їсти, пити і бавитися. Їх служіння цьому теляті нагадувало Богослужіння. Вони принести такі само жертви, які приносили Богу. Але насправді це було служінням Ваалу, яке вони бачили в Єгипті. Тут «бавитися» в деяких перекладах перекладено як «язичницький розгул». Це не були невинні дитячі забави. Це було страшне поклоніння ідолу – саме так, як робили погани.

Людям було весело. Вони святкували. Але що Бог думав про все це. Подивимося вірш 7:

7 А Господь промовляв до Мойсея: Іди, зійди, бо зіпсувся народ твій, якого ти вивів із єгипетського краю.

Бог сказав Мойсею: «зіпсувався народ твій». Поклоніння ідолам може здатися веселою забавою, але насправді це є саморуйнування. Це – шлях до смерті. В історії людям завжди здавалося важким поклонятися істинному і справжньому Богу. Тому вони робили собі своїх богів, яким поклонялися. У середині минулого століття молодь, яка звалася хіппі, поклонялася наркотикам. Вони казали, що у людей багато проблем, але якщо їм дати наркотик, то вони відчують кайф, забудуть про свої проблеми і стануть щасливими. Вони хотіли зробити людей усього світу щасливими. Але через кілька років стало зрозуміло, що наркотики – ще саморуйнування людини. Люди розчарувалися в наркотиках. Але з’явилося багато інших придуманих людьми богів. Візьмемо наприклад розваги. Сучасні торгово-розважальні центри наповнені людьми, особливо молоддю. Чому люди приходять туди? Вони приходять розважатися. Вони без кінця переглядають там кінофільми, поїдаючи при цьому гори поп-корну і запиваючи все це кока-колою. Молодь думає, що розваги дадуть їм сенс і щастя у житті. Їм здається, що життя, проживе у розвагах – це життя, яке прожите недаремно. Але це такий самий бог, придуманий людьми, як це золоте теля, яке зробили Ізраїльтяни, або як наркотики. І прийде час, коли і сучасні люди переконаються в цьому таким же чином, як це своїми очима побачили Ізраїльтяни.

Коли Бог побачив такий зіпсутий народ, Його гнів розпалився, і Він захотів винищити його під корінь. У вірші 10 Він сказав Мойсею: «А тепер залиш Мене, – і розпалиться гнів Мій на них, і Я винищу їх, а тебе зроблю великим народом». Бог хотів знищити весь Ізраїльський народ – близько 2 млн. чоловік, і почати новий народ від Мойсея, як колись почав від Авраама. Це був страшний гнів. Однак Мойсей почав молитися за свій народ.

11 … Нащо, Господи, розпалюється гнів Твій на народ Твій, якого Ти випровадив з єгипетського краю силою великою та міцною рукою?

12 Нащо будуть казати єгиптяни, говорячи: На зле ти їх вивів, щоб їх повбивати в горах, та щоб винищити їх з поверхні землі?… Вернися з розпалу гніву Свого, та й відверни зло від Свого народу!

13 Згадай про Авраама, Ісака та Ізраїля, рабів Своїх, що Ти їм присягався був Собою, та говорив їм: Помножу ваших нащадків, немов зорі небесні, і всю оту землю, що про неї казав, дам вашим нащадкам, і вони посядуть навіки.

14 І відвернув Господь зло, про яке говорив, щоб зробити Своєму народові.

Мойсей молився на основі Божої обіцянки, даної патріархам віри – Аврааму, Ісааку та Якову. Бог обіцяв їм помножити їх нащадків, як зорі небесні, і дати їм у спадщину Ханаанську землю. Як же він їх збирався тепер усіх понищити? Мойсей переймався Божою славою. Адже тоді Єгиптяни скажуть, що Бог вивів їх з Єгипту щоб повбивати в горах, і які ж тоді чутки поширяться про такого Бога? Бог послухав молитву Мойсея і відвернув те зло, про яке говорив.

Ми живемо у час ідолопоклонства. Люди не хочуть поклонятися істинному Богу. Натомість, вони придумали собі своїх богів на кшталт золотого теляти. Такі боги підконтрольні людям, і люди можуть поклоняються і служити їм як хочуть і коли хочуть. Країною поширюються безмежна і неконтрольована жага наживи будь-якою ціною, алкоголізм, наркотики, відчай. Коли час від часу самі потаємні гріхи людей виходять назовні, то стає страшно. Що нам робити у такий час? Нам потрібно молитися за свій народ на основі Божих обіцянок.

Подивимося на вірші 19-20:

19 І сталося, коли він наблизився до табору, то побачив теля те та танці… І розпалився гнів Мойсеїв, і він кинув таблиці із рук своїх, та й розторощив їх під горою!…

20 І схопив він теля, що зробили вони, та й спалив на огні, та змолов, аж став порох… І розсипав на поверхні води, і напоїв тим синів Ізраїлевих.

Побачивши ідолослужіння свого народу, Мойсей в гніві розтрощив таблиці, на яких були написані Божі заповіді. Далі він спалив на вогні і змолов золоте теля, стер його в порошок, змішав з водою і напоїв тим Ізраїлевих синів. Вода з попелом була несмачна. Але Мойсей заставив їх пити, він приводив до тями божевільний народ. Далі на нього чекала тяжка і неприємна розмова з Аароном.

Подивіться на вірш 21: «І сказав Мойсей Ааронові: Що вчинив тобі народ цей, що ти гріх великий навів на нього?» Люди зробили страшний гріх. Аарон ніяк не намагався їх зупинити. Мойсей був у гніві. Ми не можемо очікувати від нього дипломатичного підходу. Він навіть не поздоровався, не сказав «Привіт, Аарон, як справи». Мойсей почав з риторичного питання – питання, яке не потребує відповіді, бо вона очевидна : «Що вчинив тобі народ цей, що ти гріх великий навів на нього?» Аарон відповів:

22 … Нехай не запалиться гнів мого пана! Ти знаєш народ цей, що він у злому.

23 І вони сказали мені: Зроби нам богів, що будуть ходити перед нами, бо той Мойсей, муж, що вивів нас із єгипетського краю, ми не знаємо, що сталось йому.

24 І сказав я до них: Хто має золото, поздіймайте з себе. І дали вони мені, а я кинув його в огонь, і вийшло те теля.

Коли народу стало знов здаватися, що вони застрягли у пустелі і не ідуть до обіцяної землі, вони стали злі. Аарон боявся їх. Він намагався виправдатися, кажучи «…і дали вони мені, а я кинув його в огонь, і вийшло те теля». Аарон хотів зняти з себе всяку відповідальність, сказавши, що не він робив золоте теля, він просто кинув золото в огонь, а теля вийшло саме. Але такими виправданнями Аарон не міг уникнути відповідальності. У вірші 25 написано: «І побачив Мойсей народ, що незагнузданий він, бо Аарон розгнуздав його на ганьбу поміж їхніми ворогами». Гріх людей був серйозний. І гріх Аарона був серйозний. І наслідки гріху були також серйозні.

Прочитаємо разом вірш 26: «І став Мойсей у брамі табору й сказав: Хто за Господа до мене! І зібралися до нього всі Левіїні сини». Клайв Льюїс сказав: «Є лише два типи людей – ті, які кажуть Богові: “Нехай буде воля Твоя”, і ті, кому Бог каже: ”Нехай буде воля твоя”». Люди думають, що у них є багато доріг у житті. Але насправді усі ці дороги зводяться лише до двох: «за Господа» і «проти Господа». Коли люди хочуть щоб було, як вони хочуть, вони роблять собі бога, який був би прихильний до них, який би служив їм. Люди, які вибирають дорогу за Господом, вибирають життя, люди, які вибирають дорогу проти Господа, вибирають смерть.

Подивіться на вірші 27,28:

27 І сказав він до них: Так сказав Господь, Бог Ізраїлів: Припашіть кожен меча свого на стегно своє, перейдіть, і верніться від брами до брами в таборі, і повбивайте кожен брата свого, і кожен приятеля свого, і кожен ближнього свого».

28 І зробили Левіїні сини за словом Мойсеєвим. І впало з народу того дня близько трьох тисяч чоловіка.

Наказ Господа здається нам жорстоким. У той час більшість народів поклонялись ідолам. Але Бог не зразу судив їх. Однак тут Він наказував діяти швидко. Це тому що ідолам вклонявся Його народ, народ який уклав з Ним союз.

Вчинок Левіїних синів також здається жорстоким. Люди, які до цього стояли поруч один одного, які разом перемагали усі страхи і поневіряння, тепер мали вбивати один одного. Але насправді Бог показав тут те, до чого призводить ідолопоклонство, просто дуже стиснуто у часі. Ідолопоклонство призводить до повної зіпсованості людини і до її смерті – раніше чи пізніше. Як правило у житті цього зразу не видно. Люди, які вклоняються ідолам, не виглядають мертвими, вони виглядають життєрадісними і щасливими. Але насправді це прямий шлях у пекло, що Бог ясно показав через цю подію.

Загинуло близько 3 тисяч чоловік. Але загинули не всі. Тут видно, що не всі були ідолопоклонниками. Були ті, хто стояв за Бога. Були ті, хто усвідомив гріх, розкаявся і став на сторону Бога.

Тут ми бачимо, що ідолопоклонство викликає Божий гнів. В посл. до Рим. написано: «Бо гнів Божий з’являється з неба на всяку безбожність і неправду людей, що правду гамують неправдою … і славу нетлінного Бога змінили на подобу образа тлінної людини, і птахів, і чотириногих, і гадів» (Рим.1:18,23). Божий гнів ніколи не проходить даремно. Його наслідки завжди будуть проявлені. Божий гнів ніколи не буде утриманий, коли ми поклоняємося ідолам. Народ Ізраїля втратив 3000 чоловік. Але цього можна було уникнути, якби вони не поклонялись ідолам. Багато сімей, багато здоров’я, багато грошей, багато можливостей, багато часу загублено – тому що люди вклонялись ідолам.

В книзі Вихід Бог навчає нас який Він і як поклонятися Йому. Хай Господь допоможе нам втікати від ідолослужіння.

(п. Яків)