head
Університетська Біблійна Співдружність

Вивчення Біблії: Проповідь “Зробити, як повелів Господь” (Вихід 35-39)

Зробити, як повелів Господь

Вихід 35-39

Читати 35:1-36:7, 39:32

Ключовий вірш 39:32 : “І скінчилася вся робота скинії, скинії заповіту. І зробили Ізраїлеві сини все, як Господь наказав був Мойсеєві, так зробили вони.”

Сьогодні ми розглянемо процес будівництва скинії. Уривок досить великий, тому почнемо з короткого огляду. Після семінару з індуктивного вивчення Біблії ми просто зобов’язані скласти таку схему:

35:1-3   Дотримання Суботи

35:4-19 Перелік потреб (смета)

4-9      – матеріали

10-19 – роботи

35:20-29 Процес краудфандінгу

35:30-36:1 Виконроби

36:4-7 Завершення збору

36:8-39:31 Детальний звіт робіт

39:32-41 Акт передачі

39:42,43 Відгук Мойсея

Як бачимо, схоже на звичайний бізнес-процес, де є замовлення, технічне завдання, команда та відповідальні особи, звіт про виконану роботу та підтвердження від представника клієнта. Можливо, вам тяжко було читати весь цей уривок. Мені довелося на днях перечитувати смету ремонту приміщення. Довгий список, які роботи проводитимуться і скільки то коштувватиме. Якщо я дам її вам почитати, скоріш за все, вам буде не цікаво. Але, знаєте, мені було цікаво і я ретельно все перечитав, ще й не раз. Ця смета була дуже важлива для мене особисто. Мойсей та ізраїльтяни перечитували цей уривок ретельно, бо він був дуже важливий особисто для них.

Я задам одне питання: “Що ви тут робите?”. Ви не задавали його собі сьогодні? Тоді задайте зараз. Чому в Неділю ви прийшли на Богослужіння? Чи це важливо особисто для вас? І чим це важливо? Як це впливає на все ваше життя? Це питання дуже важливе, і на нього обов’язково треба дати відповідь.

Для чого писався цей уривок і для чого будувалася скинія? Щоб Бог перебував посеред свого народу. Бог — це не об’єкт, як, наприклад, родовище газу, яке просто в тебе є і ти, в міру сил і бажання, качаєш звідти, скільки хочеш. Бог є особистістю, і стосунки, які Він хоче побудувати з людиною, мають бути взаємними. Стосунки річ цікава. В них завжди треба вкладатися. Інколи матеріально, інколи вкладати час, увагу, слово та просто думку. Коли вкладається лише одна сторона, стосунки виходять скаліченими. Більше того, вони мають цінність лише для того, хто в них вкладається. Хто ж тільки отримує, взагалі не бачить в них цінності і легко проміняє на щось інше. Треба, щоб вкладалися обидві сторони. Бог вклався — Він вивів Ізраїль з рабства, – і сказав їм будувати скинію, щов вони теж зробили свій вклад. Скинія стала такою алегорією побудови стосунків. Тому, розглядаючи цей уривок, треба розмірковувати про те, як нам будувати стосунки з Богом.

І перше, що цей уривок нам говорить — це дотримуватися Субот. Прочитаємо вірші 35:2,3:

2 Шість день буде робитися праця, а дня сьомого буде вам свято, субота спочинку від праці для Господа. Кожен, хто робитиме працю в нім, буде забитий!

3 Не розпалите огню за суботнього дня по всіх ваших осадах.

Шість днів працювати, а на сьомий — свято. Мойсей каже, що кожен, хто порушить Суботу, має бути забитий. Звучить страшно, а Мойсей для сучасної людини видається кривавим диктатором. Але в ті часи гуманізму ще не вигадали, смертний вирок був звичним явищем, і люди не жахалися від самого вироку, а розуміли, що йдеться про щось дуже важливе. Мій знайомий будівельник казав, що на будівництві, якщо ти не вживаєш нецензурних слів, то ніхто тебе не зрозуміє, бо для них такі слова вказують на серйозність намірів. Тому коли ми читаємо про смертні вироки, маємо розуміти, що йдеться про дуже важливу річ, порушення якої руйнує самі основи, в результаті чого все, що будується, просто розвалиться. Будівництво скинії було не малим об’ємом роботи, але Бог вимагав кожен сьомий день присвячувати не будівництву, а святу і спочинку для Господа.

Коли ми робимо роботу, ми можемо легко захопитися і забути, для чого, а точніше, для Кого це все робиться. Ми хочемо гарно показати себе на роботі, успішно вирішувати всі питання у сім’ї, показувати хороший приклад і т.п., і це добре і важливо, – але більш важливо регулярно зупинятися і проводити час наодинці з Богом. Навіть якщо ви трудитесь для Божої справи. Потрібно виділяти час, щоб чути голос Бога, бачити Його характер і волю, щоб наше мислення потекло паралельно до Його думок. Тоді вся наша активність набуває сенсу. Тоді я вже не бездушний робот, а жива істота, в грудях якої б’ється гаряче серце в такт з серцем Бога. Власне, для того ми сюди й приходимо. Кілька днів тому я почав, коли на роботі йду обідати, брати з собою Біблію і міркувати над словом Бога. Навіть робота перестала видаватися рутиною і стала цікавою. Бог бажає, щоб ми були живими віруючими, а не механічними виконавцями ритуалів.

Друге, що тут бачимо — це добра воля. Прочитаємо вірш 35:21, 29:

21 І приходили кожен чоловік, кого вело серце його, і кожен, кого дух його чинив щедрим, і приносили приношення Господеві для роботи скинії заповіту, і на кожну працю його, і на священні шати.

29 Кожен чоловік та жінка, кого їхнє серце схиляло приносити для кожної праці, яку Господь наказав робити рукою Мойсея, Ізраїлеві сини приносили добровільний дар для Господа.

Ізраїльтяни діяли по велінню серця. Тут ми руйнуємо міф про те, що сердечно — це обов’язково не за планом, а за емоційним поривом. Ні, вони робили сердечно, але за встановленим планом і з досить об’ємною звітністю. Особисте бажання було необхідною складовою будівництва скинії.

Якось, коли я вчився в університеті, один викладач оголосив, що буде колоквіум. Один студент спитав, чи можна його не складати. Тоді викладач відповів: “Складання колоквіумів, самостійник, контрольних, заліків і екзаменів, як і навчання в університеті, не є обов’язковими”. Заради того, що ти цінуєш, і трудитися хочеться. Все залежить від нашої сисеми цінностей. Чи слухатися Бога і чи робити щось для нього — це повністю добровільна справа. Чи міг єврей лишитися в Єгипті, а не йти за Мойсеєм? Міг. Чи може християнин, повіривши в Ісуса, продовжувати сидіти по вуха у гріхах? На жаль, так. Все це — питання цінностей. Тут просто треба зрозуміти цінність Бога, і тоді питання вибору знайде очевидку відповідь. Богу не треба наша праця. Йому треба ми самі.

Коли я вчився в семінарії, там була одна сестра на ім’я Свєта. Вона завжди добровільно щось допомагала: прибирати чи що інше. Коли викладач просив, щоб хтось помолився за заняття, вона зразу молилася. Після того, як вона випустилася, теж один викладач на занятті попросив: “Помоліться хтось”. І запала мовчанка на пару хвилин. А тоді, в цій тиші, пролунав чийсь шепіт: “Шкода, Свєти немає”. Тоді я зрозумів, який низький наш духовний рівень. Чим ближче людина знає Бога, тим більше вона робить щось для Нього добровільно. Нам треба рости, доки не почнемо цінувати Бога понад усе в нашому житті. Мірою ж духовного росту можемо прийняти добровільність нашого служіння.

По-третє, будова скинії вимагала мудрості, знання і здібностей. Прочитаємо вірші 35:30,31:

30 І сказав Мойсей до Ізраїлевих синів: Дивіться, Господь назвав на ім’я Бецал’їла, сина Урієвого, сина Хура, Юдиного роду.

31 І наповнив його Духом Божим, мудрістю, розумуванням, і знанням, і здібністю до всякої роботи

Якщо ви дивилися фільм “Форест Ґамп”, то можете пам’ятати, як мама вчила розумово відсталого хлопчика, що дурний не той, в кого низькі розумові здібності, а той, хто по-дурному живе. Мудрість відрізняється від знання і здібностей. Мудрість — це здатність зробити так, щоб Богу сподобалося. Знання і здібності треба розвивати, постійно навчаючись і тренуючи себе, підтримуючи здоров’я і розум в належному стані. Але одного розуму, знання і інших здібностей недостатньо. Ті, хто винаходили зброю масового знищення, були розумні і здібні люди. Мудрість теж треба розвивати, щоб використовувати здібності у вірному руслі. А початок мудрості — страх Господній. Шануючи Бога понад усіх, цікавлячись Його думкою про наші справи, ми набуваємо мудрості.

І останнє — будівництво скинії йшло згідно Божого слова. Прочитаємо вірш 39:32

32 І скінчилася вся робота скинії, скинії заповіту. І зробили Ізраїлеві сини все, як Господь наказав був Мойсеєві, так зробили вони.

Коли вони чітко слідували за словом Бога, скінія вийшла міцна, практична і прекрасна. Їх серця раділи щоразу, коли вони приходили в це місце для поклоніння. Через кожну дрібничку їм відкривалися потужні духовні істини, які збудовували їх світогляд і робили їх сильними.

Коли Бог дав Ною наказ будувати ковчег, Він дав йому детальні інструкції. Завдяки цьому Ной зміг побудувати констркцію, яка вистояла в умовах, з якими сам Ной до того ніколи не стикався. Коли Бог дає детальні інструкції, то мабуть Він щось знає :). Ми нещодавно читали уривок, який варто нагадувати знову:

2е Тимофію 3:

15 І ти знаєш з дитинства Писання святе, що може зробити тебе мудрим на спасіння вірою в Христа Ісуса.

16 Усе Писання Богом надхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності,

17 щоб Божа людина була досконала, до всякого доброго діла готова.

В Радянському Союзі був математик Канторович. Він винайшов спосіб розрізання листка матеріалу, який лишав найменше обрізків. Він математично довів, що розрізати ефективніше неможливо в принципі.  Але, коли його метод задіяли на металообробних підприємствах, виникла проблема. Оскільки підприємства тепер не могли здавати попередню кількість обрізків в металобрухт, систему було визнано шкідливою, а математика — ворогом Радянської влади. Тим часом в інших країнах систему прийняли на озброєння. Зараз нам відомо, де економіка розвивалася краще. Коли ми живемо поміж людей, від нас постійно вимагають “здавати побільше відходів”. І коли ми відмовляємося від непотребу, хтось буде проти. Але нам треба пам’ятати, що слідувати слову Бога — це найкращий шлях, бо Писання робить нас досконалими і готовими до всякого доброго діла.

Ісус завершує Нагорну проповідь такими словами:

24 Отож, кожен, хто слухає цих Моїх слів і виконує їх, подібний до чоловіка розумного, що свій дім збудував на камені.

25 І линула злива, і розлилися річки, і буря знялася, і на дім отой кинулась, та не впав, бо на камені був він заснований.

26 А кожен, хто слухає цих Моїх слів, та їх не виконує, подібний до чоловіка того необачного, що свій дім збудував на піску.

27 І линула злива, і розлилися річки, і буря знялася й на дім отой кинулась, і він упав. І велика була та руїна його!
(Від Матвія 7)
Як змінюється життя людини, яка виконує слово Бога? Прочитаємо такий приклад:

(Івана 14:1) Нехай серце вам не тривожиться! Віруйте в Бога, і в Мене віруйте!

Яка сила в цьому слові! От якби завжди брати і робити так! Ваше серце колись тривожилося? Моє — мільйон разів. Коли в мене почалося запалення в обох зап’ястях зразу, я був у страху і відчаї. Що я робитиму, якщо не зможу більше працювати на комп’ютері? Як житиму? Як зароблятиму? Кому буду потрібен? Чи поможе мені Бог? І далеко не зразу зрозумів, що таки поможе. Можливо, у вас теж були моменти, коли така тривога вас відвідувала? Може в кого і зараз таке є? Просто зробіть за цим словом! Віруйте в Бога і віруйте в Ісуса, і тривога піде геть.

Євангелія від Івана 1:14 говорить:

14 І Слово сталося тілом, і перебувало між нами, повне благодаті та правди, і ми бачили славу Його, славу як Однородженого від Отця.

Це говориться про Ісуса Христа, предвічне Слово, що народилося людиною. В цьому вірші слово “перебувало” грецькою звучить як “ἐσκήνωσεν”, форма дієслова “σκηνόω”, спільнокореневого зі словом “скинія” (σκηνὴ). (Скиніти? Чи інколи скніти?) Ісус став тілом, щоб будувати скинію з нами. Оскільки Ісус віддав за нас життя, ми можемо не сумніватися в тому, що Бог нас любить і приймає. Але якість нашого життя з Богом залежить від того, як ми будуватимемо цю скинію. Скільки молитви вкладемо, скільки серця, здібностей і мудрості, наскільки застосовуватимемо слово Бога до свого життя. 1е Коринтян, розділ 3 говорить:

11 Ніхто бо не може покласти іншої основи, окрім покладеної, а вона Ісус Христос.

12 А коли хто на цій основі будує з золота, срібла, дорогоцінного каміння, із дерева, сіна, соломи,

13 то буде виявлене діло кожного, бо виявить день, тому що він огнем об’являється, і огонь діло кожного випробує, яке воно є.

14 І коли чиє діло, яке збудував хто, устоїть, то той нагороду одержить;

15 коли ж діло згорить, той матиме шкоду, та сам він спасеться, але так, як через огонь.

16 Чи не знаєте ви, що ви Божий храм, і Дух Божий у вас пробуває?

Час від часу в життя приходить огонь випробувань. Для когось це війна. Для когось — хвороба, втрата роботи, чи з кимось посварився, чи що завгодно. Тоді те, як ти вивчав Біблію, або допоможе тобі, або згорить геть. Якщо це було просто хобі чи відпочинок, в тяжкий момент воно не допоможе. Якщо ж прийняв слово Бога серйозно, як коштовність, то воно дасть добі необхідні відповіді, щоб ти був готовий до всякого доброго діла.
п. Ной